Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 09-01-17, 21:08
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Και εγώ έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για Columbian Tetra. Τώρα που τα φωτογράφησα επιτέλους και μεγένθυνα τις φωτογραγίες, μου φαίνεται πως μοιάζουν πολύ περισσότερο με Columbian Tetra παρά με white cloud minnow.

Σε ότι αφορά τα καραβιδάκια,είναι πραγματικά πολύ παράξενη η επιθετικότητα που έδειξαν εκείνη τη νύχτα, όπως και το ότι βρίσκονταν σα κοπαδάκι και τα τρία μαζί χωρίς να τσακώνονται! Συνήθως είναι δειλά και κρύβονται στη βλάστηση, υπερκινητικά, αδέξια, μάλλον φοβητσιάρικα, και επιθετικά μόνο μεταξύ τους, για αυτό και σχεδον ποτέ μέχρι τότε, δεν τα είχα δει τόσο κοντά το ένα κοντά στο άλλο! Αντιθέτως κατά κανόνα, αποφεύγουν το ένα το άλλο. Για να τα φέρω π.χ στο ενυδρείο αναγκάστικα να τα βάλω σε διαφορετικά σακουλάκια, γιατί ορισμένα τσακώνονταν μεταξύ τους ακόμη και μέσα στη σακούλα, όπως και στην αρχή που τα έβαλα στο ενυδρείο. Παραδόξως, δεν το έκαναν αυτό στο ενυδρείο του pet shop, παρότι ήταν πάρα πολλά μαζί και κυριολεκτικά, το ένα πάνω στο άλλο! Βέβαια δε τα είχα ξαναπαρατηρήσει μία η ωρα τη νύχτα, και δε ξέρω τι κάνουν, όταν τα φώτα είναι εντελώς κλειστά! Και φυσικά την επίθεση στο Kuhli και την Αμάνο, την είδα μόνο μία φορά , αλλά το έγραψα, γιατί μου έκανε μεγάλη εντύπωση και μου φάνηκε ιδιαίτερα περίεργη αντίδραση! Ηταν δε,πολύ αδέξια και ανόητη επίθεση, καθώς ήταν προφανές πως δε μπορούσε να έχει καμία τύχη! Πολλές φορές, τα έχω δει επίσης, να μη δίνουν καμία απολύτως σημασία στις γαρίδες, ακόμη και στις πολύ μικρές! Ενδέχεται οι ''επιθέσεις'' να μην είχαν σκοπό το κυνήγι, αλλά άσχετο λόγο, όπως το κλέψιμο τροφής, ή καποιου είδους ''παιγνίδι'', όπως για παράδειγμα κάνουν μερικά ψαράκια που τσιμπολογούν τις ουρές άλλων ψαριών, ιδιαίτερα των νεοφερμένων, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο και μετά εντελώς ξαφνικά, παύουν να ενδιαφέρονται για αυτά. Ισως τέλος για κάποιο λόγο, είχαν στρεσαριστεί και για αυτό, φέρονταν ''περίεργα''!
-------------------------
Εχεις δίκιο Τάκη για τα white cloud minnow και το έχω συνειδητοποιήσει και έγώ. Απλά δεν είχα αποφασίσει τι να κάνω τόσο με τα 6 White cloud minnow, όσο και τα 8 Zebra Danio που έχουν και αυτά παρόμοιο πρόβλημα με τις παραμέτρους του νερού ενυδρείου, ιδιαίτερα με τη θερμοκρασία. Αρχικά σκεπτόμουν να στήσω άλλο ένα ενυδρείο αποκλειστικά για αυτά, αλλά τελικά, μάλλον θα προσπαθήσω να τα ανταλάξω με Tetra, για να αποκτήσω πιο ταιριαστό πληθυσμό, ψαριών στις συνθήκες του ενυδρείου μου. Θα βάλω μάλιστα μία αγγελία στο forum ακριβώς για αυτό το σκοπό!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 09-01-17 στις 21:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01622 seconds with 11 queries