Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 27-08-13, 21:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ge_magi70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μετά από τόση φιλολογία ας κάνω και την ερώτηση που θέλω.
θα μπορούσατε να με βοηθήσετε προτείνοντας μου πώς να προχωρήσω, με γνώμονα πάντα την ασφάλεια του Αρίστου, και τα σχετικά περιορισμένα οικονομικά μου ?.

για αρχη να πας μεχρι το ΙΚΕΑ και να αγορασεις ενα απο τα μεγαλα ταπερ (πλαστικα κουτια samla) που εχει, για την ακριβεια το μεγαλυτερο (ειναι καπου 100-120 λιτρα και εχει μολις ερικα ευρω)

Αυτο ειναι πρωταρχικης σημασιας και μετα ερχονται τα υπολοιπα σε δευτερη μοιρα τα οποια μπορεις σιγα σιγα να τα καλυψεις με διαβασμα, με diy καταστασεις, με βοηθεια αλλων μελων, κτλ κτλ κτλ...


Βλεπεις ακομα και το φιλτρο -που ειναι απο τα σημαντικοτερα κομματια του ενυδρειου- το θεωρω δευτερευον σε σχεση με τον χωρο.
Το 20λιτρο δε διαφερει απο τη γυαλα.


Παράθεση:
· Πρέπει να αγοράσω τεστ και πια.
βρες μπολι...
Τα τεστ ειναι πολυ σημαντικα αλλα αν ακολουθησεις προσεκτικες κινησεις -ναι θα βαλω πιπερι στο στομα μετα- μπορεις προς το παρον και χωρις αυτα, δεδομενου οτι θα δωσεις τα χρηματα για πολυ σημαντικοτερα πραγματα.

Παράθεση:
· Τι να κάνω με το ανώριμο ολοκαίνουργο ενυδρείο μου , πόσο επικίνδυνο είναι ?
υο κανεις βαζο για μαρμελαδα μαζι με τη γυαλα και ξεκινας ε ενα δοχειο οσο μεγαλυτερο βρεις.. (να ειναι τουλαχιστο 100+ λιτρα)
Μετα εν καιρο ειρηνης καποιος απο μας μπορει να βοηθησει σε κατασκευη ενος κανονικου ενυδρειου, η μπορει να τσιμπισεις καμια ευκαιρια απο αγγελια (πληροφοριακα πριν κανα διμηνο εφτιαξα 150ρι με κατω0 απο 30 ευρω... τοσο εχουν οι σιλικονες και τα τζαμια, οποτε υπαρχουν οικονομικες λυσεις στο χομπυ μας... οικονομικοτατες θα ελεγα)

Παράθεση:
· Αλλάζοντας κάθε 10 μέρες το μισό νερό, ( βάζω και το διάλυμα για το χλώριο) δεν μηδενίζω την επικινδυνότητα ή θέλει πιο συχνά.
αν επρεπε να κρατησω σε 20 λιτρα ενα ψαρι θα αλλαζα γυρω στο 30% δυο φορες τη μερα, πολυ αργα φυσικα (σταγονα σταγονα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ αφου σε τοσο μικρο χωρο η θερμοκρασιες παιζουν για πλακα)

Παράθεση:
· Αλλάζοντας τον άνθρακα μια φορά τον μήνα και πλένοντας το σφουγγαράκι ( με το νερό του ενυδρείου είμαι ΟΚ.
Οι αποψεις για τον ανθρακα διειστανται... Αλλοι λενε πως οταν δεν εχεις φυτα πρεπει να τον χρησιμοποιεις κι αλλοι οτι ειναι καλυτερα να μην τον χρησιμοποιεις ποτε.
Προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει αλλα δεν ειχα ποτε ενυδρειο χωρις φυτα, αλλα χωρις να ειμαι απολυτος πιστευω πως ειναι καλυτερο να χρησιμοποιειται.

επισει ενα tip, στο φιλτρο βαλε ΧΘΕΣ μαζι με τον ανθρακα και λιγο (οσο χωραει, καλυτερα βγαλε τα μηχανικα φιλτρα, σφουγκαρια και μαλ...ες ) ζεολιθο, τουλαχιστο στη φαση που βρισκεσαι


Παράθεση:
Αυτές είναι όλες κι όλες οι συμβουλές που είχα από το κατάστημα.
αφου δε σου ειπε "παρε κι ενα "γλυφτη" κι ενα κλοουν και μερικα γατοψαρα" επεσες σε αρχαριο πετσοπα

Γενικα στους 1000 ο ενας ειναι και χομπυστας ενω οι περισσοτεροι λενε απλα ηλιθιοτητες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01962 seconds with 11 queries