Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 03-12-10, 13:27
Το avatar του χρήστη Ideal
Ideal Ο χρήστης Ideal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2010
Περιοχή: Αχαρνές
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ονομα μου οπως βλεπεις ειναι Κωστας...

Για να εξηγησω τι θελω να κανω η τι εχω κανει, 3 σελιδες δεν μου φτανουν.

Μπορεις να μου πεις αν αυτο που ρωταω σε απλα Ελληνικα ειναι τεχνικα εφικτο και αν ναι πως θα γινει αυτη η συνδεση (που απο οτι βλεπω εχεις ενσταση)???
Όταν έγραφα την απάντηση δεν θυμόμουν το nick name σου. Λοιπόν φiλε Κώστα : Υποπτεύομαι ότι με τον ελεγκτή-θερμοστάτη που έχεις θέλεις να στέλνεις ζεστό νερό σε κάποια λίμνη, (αν θυμάμαι καλά το αρχικό post). H φιλοσοφία της ηλεκτροβάνας είναι ότι αφού πάρει την εντολή από ένα θερμοστάτη, ανοίγει για να περάσει το νερό. Η βάνα αφού ανοίξει θα δώσει με τη σειρά της μία εντολή στην συγκεκριμένη περίπτωση στον καυστήρα σου, για να ζεσταθεί το νερό. Επομένως η βάνα σου θα τροφοδοτηθεί με 220VAC στο μπλέ και καφέ καλώδιο ( αν μπορείς συνέδεσε και τη γείωσή της κίτρινο καλώδιο). Στο μαύρο καλώδιο (η τροφοδοσία του θα είναι 220 VAC) θα έρθει η εντολή από τον θερμοστάτη σου (εδώ θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για το ηλεκτρικό του κύκλωμα). Όταν ο θερμοστάτης δώσει την εντολή η βάνα θα ανοίξει. Στη διάρκεια ανοίγματος της βάνας το κόκκινο καλώδιο θα βγάλει 220 VAC τα οποία θα τα οδηγήσεις στον καυστήρα σου. Με τον τρόπο αυτό ζεσταίνεις το νερό σου και μέσω της ανοικτής πλέον ηλεκτροβάνας ζεσταίνεις την λίμνη σου.
Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος μου το λες
-------------------------
Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω και ένα διάγραμμα συνδεσμολογίας για ηλεκτροβάνα Siemens. (Λίγο πολύ το ίδιο είναι για όλες τις μάρκες)

Y.Γ.
Αν θέλεις να θερμάνεις λίμνη θα πρέπει να έχεις και εμβαπτιζόμενο αισθητήριο νερού.
Στείλε μου με P.M. το κινητό σου αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες

Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ideal : 03-12-10 στις 13:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01494 seconds with 11 queries