Θέμα: Bombina Orientalis
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 08-03-16, 13:16
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Ημουν λιγο βιαστικος χτες το βραδυ και δεν μπορουσα να πω περισσοτερες λεπτομεριες! Με συγχωρείτε
Το επιστημονικό τους ονομα ειναι Bombina orientalis το συνανταμε σε Κορεα Κινα και Ρωσσια! Ειναι ενα βατραχακι πολυ ευκολο στην συντήρηση και ειναι οτι πρεπει ακομα και για καποιον αρχαριο! Τα βατραχακια μου τα ταιζω με γρυλους,κατσαριδονια, αλευροσκουλικα και γεωσκολικες! Σε θεμα θερμοκρασιων δεν εχουν ιδιαιτερα κολιματα αρκει να μην ανέβει για πολυ πολυ καιρο η θερμοκρασια πανω απο 30C.. να σκεφτειτε οτι μεχρι πριν μιαμιση βδομαδα ηταν σε χειμερια ναρκη! Φιλτρακι εχω ενα tetra in 400 plus στην χαμιλη ροη. Αλλαγες κανω σιγουρα μια φορα την εβδομαδα περιπου 3-4 απο τα 10 λιτρα που εχει μεσα αλλα καθημερινα βγαζω περιπου ενα ποτηρακι και βαζω φρεσκο το οποιο το ψεκαζω σε ολο το ενυδρειο για να μπορεσω οσο μπορω να προσομειωσω την εποχη των βροχων αρα και του ζευγαρωματος! το φυλο τους ακομα δεν εχω καταφερει να το διαχωρισω αλλα ας σταυρωσουμε δαχτυλα και ας ελπισουμε πως ειναι ζευγαρακι! Τα βατραχακια αυτα ειναι δηλητηριωδη και βγαζουν ενα γαλακτερο υγρο αν νιωσουν οτι απειλουντε αφου ομως πρωτα γυρισουν με τα χερια και τα ποδια τεντωμενα δειχνοντας σου την κοκκινη-κιτρινη-πορτοκαλη κοιλια τους για να σε προειδοποιησουν, δεν μου εχει συμβει ομως ποτε καμια απο αυτες τις συμπεριφορες.. εχουν συνηθησει στην ανθρωπινη παρουσια.. Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01505 seconds with 11 queries