Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 26-11-15, 09:57
idimos Ο χρήστης idimos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2014
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Σίγουρα θα έχεις δίκαιο και δύσκολα μπορώ να διαφωνήσω

Μην ξεχνάμε όμως, ότι όλες οι μελέτες βασίζονται σε στατιστική ανάλυση των παρατηρήσεων. Σημ. Η στατιστική είναι κάτι που γνωρίζω καλά. Έχω σχεδιάσει πολλά πειράματα και διεκπεραιώσει την ανάλυση των δεδομένων τους.

Όλα αυτά , θα πρέπει να τα δει κανείς ως μπούσουλα και όχι ως νόμο. Γιαυτό βλέπεις ότι ακόμα και οι ειδικοί δημοσιεύουν διαφορετικά ευρη συνθηκών άριστης διαβίωσης. "Δεν συμφωνούν ακριβώς σχεδόν ποτέ". Αυτό δεν οφείλετε στο ότι η μελέτη τους είναι τσαπατσούλικη ή πρόχειρη. Απλά η παραλακτικότητα του περιβάλλοντος και του εκάστοτε γενότυπου έχει μεγάλο εύρος, πράγμα που είναι φυσικό. Δεν έχουμε να κάνουμε με μηχανές.

Μετά τι σημαίνει μακροπρόθεσμα, τι σημαίνει προσδόκιμο ζωής.?

Εμείς τον χειμώνα δεν ταλαιπωρούματστε, οι θερμοκρασίες που ζούμε και αισθανόμαστε άνετα ποιες είναι. Το καλοκαίρι η συμβουλή είναι 25-30 και το χειμώνα 17-18. Αν είναι πιο πάνω ή πιο κάτω τι γίνεται μειώνετε το προσδόκιμο ζωής έχουμε βλάβες μακροπρόθεσμα. Δεν νομίζω. Βέβαια δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει στα ψάρια του ενυδρείου. Σε παραγωγικά ζώα πάντως (που γνωρίζω) οι θερμοκρασίες έχουν τελείως διαφορετικό αντίκτυπο.

Πιστεύω ανεξάρτητα από τις θεωρητικές θερμοκρασίες ή οποιεσδήποτε άλλες συνθήκες το κριτήριο δεν πρέπει να είναι μόνο θεωρητικό αλλά και η συμπεριφορά του ζώου. Και εμείς στον καύσωνα ταλαιπορούμαστε οι λειτουργίες μας περιορίζονται, δεν νοιώθουμε άνετα κλπ. Αλλά πάρα αυτά συνεχίζουμε κανονικά τις δραστηριότητες μας.

Μετά μην παραβλέπουμε το γεγονός ότι πολύ λίγοι από εμάς προσέχουμε τον εαυτό μας και φροντίζουμε για εμάς τους ίδιους οι παράμετροι του περιβάλλοντος μας να είναι βέλτιστοι. Ενώ θα μπορούσαμε σχετικά εύκολα. Για παράδειγμα εγώ, που έχω κάποια κιλά παραπάνω βάρος, εχθές δεν θα έπρεπε να φάω πίτα με γύρω το μεσημέρι που δεν πήγα σπίτι αλλά κάποιο φρούτο ή λαχανικό. Ούτε το κομμάτι μηλόπιτα το βράδυ.

Όλα αυτά ως όρεξη για κουβέντα και χωρίς καμία διάθεσης κριτικής ή απομείωσης σε αυτά που γράφετε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries