Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 09-05-14, 21:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι βεβαια,ουτε εγω αναφερομαι μονο σε κιχλιδες.
δεν νομιζω οτι ισχυει κατι αλλο για τα υπολοιπα ψαρια.σε ενα κοπαδι με 200 καδιναλιους,αρκει να φοβηθει ενας για να κουνηθει ολο το κοπαδι

το θεμα του dna ειναι παρα πολυ μεγαλο και μπορει να εχεις δικιο.δεν ειμαι γεννετιστης στο κατω κατω

αλλα ουτε μπορω να πιστεψω,οτι ενα ψαρι που ζει εδω και χιλιαδες χρονια και εχει προσαρμοστει στη φυση οπως προσαρμοστηκε,μπορει να αλλαξει ετσι σε 30-40 χρονια επειδη μπηκε στα ενυδρεια και αναπαραχθηκε μαζικα.
αν ητανε ετσι,δεν θα ειχαμε πολλα ζωα που θεωρουνται ζωντανα απολιθωματα.και οχι μονο απαυτα δηλαδη,και αλλα.

προσεξε ομως δεν μιλαω για "μικρες προσαρμογες".

για παραδειγμα μεχρι να δω τα Mahachai,δεν ηξερα οτι υπαρχουν μονομαχοι που δεν τρωνε απτην επιφανεια του νερου αλλα απτο βυθο.
ποιο ειναι το ερεθισμα ομως που προκαλεσε αυτη τη συμπεριφορα?
η απειλη απο κυνηγους εξω απτο νερο.
παρολαυτα και οι αγριοι και οι ηρεμοι, το στομα προς τα πανω το εχουνε.τουλαχιστον τα ειδη με τα οποια εχω ασχοληθει εγω.
βεβαια σαυτο παιζει ρολο και το θεμα της αναπνοης,αλλα δεν ειναι μονο αυτο.
ολοι λενε πως τα αγρια δεν τρωνε ευκολα αλλες τροφες εκτος απο φρεσκο σκουληκι.και το εχω δει κιεγω.αντιθετα ολοι λενε επισης οτι τα F1 ψαρια ειναι πολυ πιο ευκολο να δεχτουνε ετοιμες τροφες.γιατι?
μηπως αλλαζει το dna τους σε μια γενια?
οχι.απλα προσαρμοζονται.


απλα θεωρω οτι πιο πολυ το μεγαλοποιουμε εμεις το θεμα αυτο γιατι ετσι μας βολευει περισσοτερο.

παρε δυο μονομαχους εκτροφειου που ζουσανε παντα σε νερο βρυσης και βαλτους σε ενα ενυδρειο.βαλε τον εναν σε νερο βρυσης και τον αλλο σε πιο μαλακο νερο με σωστη προσαρμογη.
ποιος πιστευεις πως θα ζησει καλυτερα,δεν πιστευεις ο δευτερος?
γιατι ομως? και οι δυο σε νερο βρυσης ζουσανε παντα απτη γεννηση τους,ακομα και αν το εκτροφειο εχει μεγαλωσει 10.000 προηγουμενες γενιες τους.

θελω να πω,αλλο πραγμα η αλλαγη στο dna,και αλλο το τι μαθαινει να ανεχεται το ψαρι...
παρε παραδειγμα και τα σκυλια.ειναι ισως απτα πρωτα ζωα που εξημερωσε ο ανθρωπος.και ομως αν τα αφησεις ελευθερα,σε αγελη θα ζησουνε οπως οι λυκοι.
δεν πιστευω πως αλλαζει κατι επειδη μιλαμε για ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01574 seconds with 11 queries