Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 19-01-12, 21:56
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Πριν από 3 μήνες άφησα να εκκολαφθούν 3 τσαμπιά από snails. Το αποτέλεσμα περισσότερα από 400 σαλιγκάρια, έδωσα σε συμφορουμίτες έδωσα σε όλα σχεδόν τα μαγαζιά της Πάτρας κι έχω ακόμη καμιά εικοσαριά. Τα λίτρα μου είναι 240 και αν καταλάβεις ότι τα σαλιγκάρια είναι μηχανές που τρώνε συνεχώς, τότε εύκολα θα καταλάβεις ότι για πλάκα όσο μικρά κι αν είναι κάνουν τον βυθό μαύρο χάλι. Επί πλέον αλλάζουν το ph του νερού κι επιτίθενται σε ότι φυτό υπάρχει όση τροφή κι αν τους ρίξεις.

Από τότε έχω αφαιρέσει πάνω από 10 τσαμπιά από το ενυδρείο μου, δεν θέλω ούτε να φανταστώ με πόσα σαλιγκάρια θα ήμουν τώρα αν επέτρεπα όλον αυτόν τον οργασμό αναπαραγωγής.

Τα πρώτα τσαμπιά έσκασαν σχεδόν μαζί με διαφορά 2-3 ημέρες κι έβλεπα τα μικρά νεογέννητα να πέφτουν στο νερό, μετά τα έχασα. Κρίμα σκέφτηκα μιας και είμαι άπειρος τα πέθανα τα κακόμοιρα, ώσπου μια ημέρα έβλεπα τον βυθό να κινείται και νόμιζα πως πρέπει επειγόντως να πάω οφθαλμίατρο.
χαχαχαχαχα

Ήταν μια κινούμενη μάζα από σαλιγκάρια που σουλατσάριζε. Σκέψου από τώρα τι θα τα κάνεις και σε ποιόν θα τα δώσεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01479 seconds with 11 queries