Θέμα: βοηθεια!!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 06-05-09, 23:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ge0rge Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πρόκειτε να πέσω στο επίπεδό σου, ούτε και να σου απευθύνω τον λόγο. Ωχ ηρεμα με τον diskus fan! Δεν ειπε και κατι κακο εχει δικιο απλα εχει ιδιαιτερο τροπο ....
-------------------------
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων με τον filipposster:

1. Στο δικό μου ενυδρείο, τα καλώδια για την αντλία και το θερμοστάτη φεύγουν από την πίσω μεριά και έχουν σχετικά μικρό μήκος, ίσα που φτάνουν σχεδόν στην πρίζα. Το καπάκι του ενυδρείου μου έχει πάντα νερό από μέσα και όταν το ανοίγω, το νερό φεύγει από την πίσω μεριά και πάει εκτός από την πλάτη του ενυδρείου και στα καλώδια και στην συνέχεια στο πολύμπριζο. Για να αμποφύγω το νερό στην πρίζα, έχω δέσει μια χαρτοπετσέτα χαμηλά πάνω στα καλώδια η οποία εκτός από το ότι κρατάει όλα τα καλώδια μαζί, σε περίπτωση που μου ξεφύγει έστω και λίγο νερό και δεν προλάβω να το σκουπίζω το σταματάει και το αποροφάει. Πολύ απλό, πρακτικό και δεν φαίνεται κι όλας. Παραξενο αυτο που αναφερεις προσεχε ... αν μπορες βαλε ενα πολυμπριζο να μεταφερεις τα καλωδια πιο ψηλα αν μπορεσεις!

2. Το στικάκι για την αμμωνία όπως περιέγραψα λειτουργεί μια χαρά σε μένα και εδω και 15 μήνες από τότε που ξεκίνησε το ενυδρείο ποσο διαρκει?Προκειται για το ammonia alert που αλλαζει χρωματα? Πως εισαι σιγουρος οτι λειτουργει καλα? Το εχεις τσεκαρει με ταυτοχρονες μετρησεις?. Είναι δύσκολο να το βρείς γιατί είναι 4-5 φορές ποιό φτηνό σε σχέση με το άλλο τεστ και το κακό (για τα pet shop) είναι ότι δουλέυει μια χαρά..... Εγω το βρήκα σε ένα μόνο μαγαζί στην Κηφησιά που έχει μόνο ενυδρεία.

3. Οι βιταμίνες της JBL που λέγονται Atvitol, λένε στις οδηγείες τους τα εξής (αντιγράφω επί λέξη):
The addition of Atvitol to aquarium water provides the microorgnisms the necessary for the breakdown of biological pollutants with vital active substances. This provides the best conditions for biological filtering. Και ο δεύτερος τρόπος χρήσης είναι απ' εύθείας στην τροφή του ψαριού. Ο λόγος που δεν αναφέρονται οι οδηγίες καθόλου στην χρησιμότητα των συγκεκριμένων βιταμινών για τα ψάρια αν προστεθούν στο νερό, είναι διότι είναι φτιαγμένες για να διαλύονται στην τροφή. Όταν μπουν στο νερό, χάνουν την μισή τους "δύναμη" μπορεί και παραπάνω και επομένως είναι δώρο άδωρο. Μπορεί αυτή η δύναμη που τους απομένει να είναι αρκετή για τους μικροοργανισμούς, αλλά δεν είναι για τα ψάρια, γι' αυτό και δεν το αναφέρουν στις οδηγίες. Αντίθετα, οι βιταμίνες της Sera που ανέφερα είναι φτιαγμένες για να μπαίνουν απ' ευθείας στο νερό και είναι για τα ψάρια. και της sera οι βιταμινες μπορεις να τις χρησιμοποιησεις στη τροφη ... Εχω φτιαξει μια συνταγη μουρλια με βιταμινες της sera!!

4. Τα στικάκια για ΄μένα δούλεψαν μια χαρά και δουλεύουν ακόμα μια χαρά. Πριν λίγο καιρό αγόρασα μετά από παρένεση τεστ με αντιδραστήρια για το NO3, το οποίο και να μην το είχα πάρει δεν θα άλλαζε τίποτα, γιατί τα στικάκια όπως είπα δούλευαν μια χαρά. Όπως είπα όμως και στον φίλο που ζήτησε βοήθεια, για να γίνει σωστά η μέτρηση με τα στικάκια, πρέπει να ακολουθήσει τις οδηγίες χρήσης. Τα στικακια σου δινουν μια γρηγορη αποψη για το τι συμβαινει! ΔΕΝ μπορεις να στηριχτεις πανω στις μετρησεις απο τα στικακια!

5. Το ενυδρείο μου έχει ενσωματωμένα φίλτρα κατά μήκος όλης της πλάτης του. Όταν αλλάζω νερό, το καινούριο το ρίχνω πάνω στα φίλτρα (και από εκεί με την αρχή των συγκινονούντων δοχείων περνάει στο ενυδρείο) και όχι μέσα στο ενυδρείο απ' ευθείας, γιατί θεωρώ ότι όσο λιγότεροι θορύβοι και ξαφνηκές αναταράξεις γίνονται στο νερό, τόσο λιγότερο στρεσάρονται τα ψάρια. Με αντιχλωριο ετσι?

6. Το "Κάνε και κανα τάμα μπας και την γλυτώσει το καϊμένο το ψάρι...." ήταν χιούμορ, χωρίς ειρωνία, πιστεύω ότι το κατάλαβες filipposster. Εξάλλου έκατσα και σου έγραψα τόσα πράγματα. Δεν θα το έκανα αν ήθελα να σε ειρωνευτώ. Μην αρπαζεσαι απλως αλλαξε χρωμα στο κειμενο που εγραψες ο ιδιος! Λες με το μπλε χρωμα να φαινεται πιο ειρωνικο?

Επι 15 μήνες το ενυδρείο μου τρέχει χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα, χωρίς βιολογικά φίλτρα, "βιολογια" που αναφερεις υπαρχει στο φιλτρο σου ειτε εχεις σφουγγαρια ειτε siporax απλα με το δευτερο τα βακτηρια εχουν πολυ μεγαλυτερη επιφανεια να αναπτυχθουν! χωρίς να βάζω τίποτα μέσα στο νερό, εκτός από αντιχλώριο και βιταμίνες όποτε χρειάζονται. Μόνο τον τελευταίο καιρό λόγο του ότι αμέλησα να αλλάξω το νερό είχα κάποιο θέμα, όμως το πρόβλημα διορθώθηκε και δεν είχα καμία απώλεια. ειχες αυξημενα ΝΟ3 η αμμωνια? Πολλες φορες τα προβληματα δεν παρουσιαζονται αμεσως ...

Το ενυδρείο το έφτιαξα μετά από αρκετές εβδομάδες διαβάσματος και ψαξίματος και ακολουθώ όλα τα παραπάνω που έχω περιγράψει.

Αν κάποιος έχει φορτώσει το ενυδρείο του με φυτά τα φυτα μονο καλο κανουν!!, με ψάρια ή με οτιδήποτε άλλο και χρειάζετε να προσθέτει διάφορα και μετά άλλα τόσα για να καταπολεμήσει τις παρενέργιες είναι διαφορετικό θέμα.

Όποιος έχει το configuration του φίλου που μοιάζει με το δικό μου, θεωρώ ότι τα παραπάνω του αρκούν, αρκεί να τα κάνει σωστά, διότι αρκούν και σε 'μένα που δεν έχω ούτε είχα προβλήματα.

Καλό βράδυ
Φιλε filipposster στο θεμα σου πιστευω αν δωσεις στν μονομαχο σου τις καταλληλες συνθηκες νερου που χρειαζεται τοτε θα δεις την ουριτσα του να φτιαχνει πολυ συντομα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,18556 seconds with 11 queries