Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 29-06-14, 20:33
DIMITRAMAS Ο χρήστης DIMITRAMAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Περιοχή: ΓΕΡΑΚΑΣ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 10 λίτρα α/ο άλλαζαν απότομα τις συνθήκες του νερού σε καθημερινή βάση με αποτέλεσμα να στρεσάρονται καθημερινά τα ψάρια σου.
Ο καλύτερος τρόπος για να φέρεις τις σκληρότητες στα επιθυμητά επίπεδα είναι να το κάνεις σταδιακά. Δηλαδή, έστω ότι ξεκινάς από νερό με σκληρότητες κοντά στο 10 και θέλεις να το φτάσεις πχ στο 3-4.
Θα πρέπει η μεταβολή αυτή να γίνει πολύ αργά, ώστε τα ψάρια να προσαρμόζονται στις νέες συνθήκες. Οι αλλαγές θα γίνονται με νερό ελάχιστα πιο μαλακό από αυτό του ενυδρείου. Αυτό θα το πετύχεις προετοιμάζοντας νερό κάνοντας μίξη από βρύση + α/ο (τις αναλογίες θα τις βρεις με πειραματισμό)..Έτσι στις επιθυμητές τιμές θα φτάσεις μετά από κάμποσες εβδομάδες και όχι πχ σε 1 μήνα.

Την αναλογία 10/20 με ποια λογική την έκανες?
Αν την έφτιαξες ύστερα από μετρήσεις που σου έδιναν ίδιο νερό με αυτό του ενυδρείου, τότε ok!
Aν όμως έγινε με το μάτι ή στο περίπου, μάλλον το νερό της αλλαγής είχε διαφορετικές παραμέτρους, με αποτέλεσμα να στρεσάρει επιπλέον τα ψάρια σου..εκεί πήγαινε το "αυθαίρετη αναλογία".

Οι αλλαγές μόνο καλό κάνουν, αρκεί το νερό να έχει τις ίδιες συνθήκες με αυτό του ενυδρείου..

Οπότε προσπάθησε, αρχικά, να διατηρήσεις μια σταθερότητα στις συνθήκες του νερού σου για να αποφύγεις έναν παράγοντα που δημιουργεί στρες
Θα συμφωνήσω! Σταθερότητα στις συνθήκες νερού για να αποφύγεις το στρες.
Ολα μαζί δε γίνονται, και προσαρμογή σε ιδανικές συνθήκες νερού και θεραπεία είναι too much για τα ψαράκια.
Σε αυτή τη φάση ασχολήσου με το ick. Ξέχασα να σου πω ότι εγώ τη θερμοκρασία την είχα για την ακρίβεια στους 31-32(βάση της θερμάστρας) γιατί είχα διαβάσει για τα δυνατά στελέχη...οπότε τσίμπησε το ένα βαθμό ακόμη αλλά μέχρι εκεί.
Μου απάντησε και αυτός ο φίλος και μου έγραψε ότι είχε βάλει και αυτός αλάτι (τυροκομικό ή Χίων από το σούπερ μάρκετ) στους ροδόστομούς του οπότε μην αναρωτιέσαι άλλο.
Πρόσεχε την αμμωνία τώρα που έχεις υψηλή θερμοκρασία γιατί το πιο μικρό ποσοστό μπορεί να γίνει επιβλαβές. Εγώ έπαιρνα μετρήσεις κάθε μέρα. Ναι μπορεί να χρειαστεί να ρίξεις και φάρμακο αλλά όχι ακόμη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries