Θέμα: skimmer mce-600
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 13-02-07, 06:57
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
το ποτηρι περισσυλογης του skimmer οπωσδηποτε καθαρισμα μια φορα την εβδομαδα....
μετα απο λιγες μερες πιανει γλιτσα και ο αφρος δεν ανεβαινη με αποτελεσμα να πεφτη η αποδοση του....
επισης ανα τακτα χρονικα διαστηματα πλυσιμο το σωληνακι του αερα γιατι μαζευει αλατα και βουλωνει..
το skimmer κανει δουλεια,μην περιμενεις ομως να σου αποστειρωσει και το ενυδρειο,και αμα η σκονη κατσει στο sump,μετα δεν μαζευει ευκολα....
Το σωληνάκι του αέρα είναι αυτό που προεξέχει στη πάνω μεριά και έχει το βανάκι που ρυθμίζεις τις φυσαλίδες του αέρα ; όταν λες sump τι εννοείς γιατί το skimmer το έχω κρεμάσει εξωτερικά. Έχει κατακάτσει σκόνη στο πυθμένα των τριών διαμερισμάτων που είναι χωρισμένο το deltec.
Παίζει κάτι με το ύψος που είναι το ποτηράκι καθώς και με τη θέση που βρίσκεται ο σωλήνας (η προέκταση του) ; δηλαδή εγώ το έχω προσαρμόσει στη θέση του με το σωλήνα (την προέκταση ) να είναι από την δεξιά μεριά και να εφαρμόζει στη τρύπα που έχει από αυτή τη θέση. Όμως το έχω δει και σε φωτογραφία να το έχουν ανάποδα δηλαδή η προέκταση του ποτηριού που είναι ο σωλήνας να είναι αριστερά (όπως το βλέπουμε από πίσω).
Πάντως τώρα και αφρό δε βγάζει και είναι και τελείως αθόρυβο, κάτι δε μου πάει.
Θα πειραματιστώ σήμερα με τη θέση στο ποτηράκι ποιο πάνω ποιο κάτω αριστερά-δεξιά ο σωλήνας. Ένα καλό πλύσιμο. θα δείξει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01492 seconds with 11 queries