Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 15-02-16, 19:07
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα ρε Pagokofti! Aυτα τα κανουν ξεχωριστη παρουσιαση! Στο ενυδρειο ποιο ειδος εχεις βαλει?

Μη μου θυμίζεις... Είχα ένα ωραίο terrarium me διάφορες moss, Cryptanthus, Bromeliads, σε βράχους και ξύλα... το οποίο το καλοκαίρι, καθώς έλειπα, αφέθηκε ανοιχτό να πάρει αέρα για μια βδομάδα, και όταν δεν πήγαινε καλά, η λύση ήταν να το βγάλουν στον ήλιο να πάρει τα πάνω του
Δεν έφταιγαν οι δολοφόνοι, εγώ για την ελλειπή ενημέρωση...

Pillow Moss και Anomodon Αttenuatus είναι σε αυτό το μικρό ενυδρειάκι...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
κατατοπιστικότατος! σε ευχαριστω πολύ.
στο βιβαριο μου εχω isopods (τρώγονται από τους βατραχους αλλα παντα μενει πληθυσμος και επισης το επαναμπολιαζω τακτικα μιας και κρατω καλλιεργειες). ετσι δεν εχω μουχλες...όμως δεν εχω και ανεμιστηρακι για κινηση του αερα. το βιβαριο ανοίγεται για το καθημερινο του ψεκασμα.

ειχα βαλει μος απο τις γλαστρες μου στο βορεινο μπαλκονι που δε βλεπει ο ηλιος και απο αυτή που εχω στα μπονσαι μου αλλα δεν ευδοκιμησε. Θεωρησα ότι εφταιγε ισως η απολυτη υγρασια και η απουσια κινησης του αερα γιαυτο και ρωτησα αν προτείνεις κατι για αυτές τις συνθήκες.

θα κοιτάξω τοτε να δοκιμασω διαφορα ειδη απο τη φυση και μερη με εντονη υγρασια.
Να 'σαι καλά!! Μα χαρά είσαι!! Υπάρχουν είδη που δεν ανέχουν απόλυτη υγρασία.. Επίσης και είδη που δεν αντέχουν σε μηδενική ανανέωση αέρα... Πολλά είδη εξαφανίζονται μόνο και μόνο από τον επιβαρυμένο αέρα των πόλεων...
Στο δικό μου είχα 2 ανεμιστηράκια των 4cm, τα μκρότερα νομίζω που υπάρχουν, το ένα κυκλοφορούσε τον αέρα εσωτερικά και το άλλο, έφερνε μικρη ποσότητα αέρα από έξω... Καθώς δεν είχα φτιάξει κατασκευή με chiller για το καλοκαίρι, είχα άλλο ένα μεγάλο πίσω από την πλάτη που φύσαγε σε νερό που κατέβαινε από τον βράχο έτσι ώστε και υγρασία να παράγεται χωρίς να είναι εντελώς κλειστό το σύστημα, αλλά κυρίως να ψύχεται το εσωτερικό όταν έιχα 30-35 βαθμούς εξωτερικά...
Πρέπει δυστυχώς να δοκιμάσεις, δεν υπάρχει κάποια συνταγή που να έχω διαβάσει πουθενά...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Pagokofti φωτιές μας ανάβεις το έχεις τερματίσει το θέμα
Αυτό δεν είναι τίποτα, είχα μαζέψει moss για να βάλω στα τεράρια των ταραντουλών μου και περίσεψαν και είπα να μην τα πετάξω γιατί θα τα χρησιμοποιούσα σε νέα το καλοκαίρι, απλά ξέμειναν...
Αν έχεις φαντασία μπορέις να φτιάξεις πολύ ωραία πράγματα με ελάχιστο κόπο και συντήρηση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 15-02-16 στις 19:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01743 seconds with 11 queries