Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 14-03-14, 19:38
Το avatar του χρήστη skia
skia Ο χρήστης skia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2014
Περιοχή: Ν.Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη δουλεια,να το χαιραισαι.(τα διακοσμητικα πλαστικα κανουν κακο στα ψαρια σου, οποια και αν θα ειναι).
Φίλε Κώστα, ευχαριστώ.
Έχουν αναφερθεί πολλές φορές τα πλαστικά διακοσμητικά.
Εξηγώ λοιπόν την επιλογή μου.
Σκέφτηκα πολύ πριν βάλω τον αμφορέα και το ναυάγιο. Έχω δει εκατοντάδες φωτογραφίες και δεκάδες βίντεο από όλο τον κόσμο με ενυδρεία. Η συντριπτική πλειοψηφία των ενυδρείων έχει πλαστικά διακοσμητικά. Από φυτά και λουλούδια μέχρι ναυάγια, σεντούκια, δύτες και νεκροκεφαλές. Μερικοί μάλιστα έχουν μόνο πλαστικά φυτά. 1η διαπίστωση.

Αν το σκεφτείς καλά θα δεις πως τα φίλτρα, οι αντλίες, τα ρακόρ, οι σωλήνες, οι αεροσωλήνες, οι αεροκουρτίνες, τα βεντουζάκια, τα σφουγγάρια, τα ενυδρειακά βαμβάκια (υαλοβάμβακας), οι πετονιές για τα moss, ακόμη και υποστρώματα για βακτήρια είδα, είναι όλα από πλαστικό ή από κράμμα με πλαστικό. 2η διαπίστωση.

Ακόμη και από τα πλαστικά καπάκια στάζει νερό εξάτμισης, που θεωρητικά θα μπορούσε να είναι επιβλαβές για τα ψάρια - αν υποθέσουμε πως το πλαστικό είναι επιβλαβές σε επαφή με το νερό.

Θέλουμε δε θέλουμε το ενυδρείο έχει πλαστικά. Θα μου πείτε πως είναι ειδικά για ενυδρειακή χρήση. Το ίδιο λένε και οι κατασκευαστές των διακοσμητικών.
Αποφάσισα λοιπόν στο δικό μου ενυδρείο να βάλω 2-3 διακοσμητικά πλαστικά (που αρέσανε και στα παιδιά).
Έβαλα ενεργό άνθρακα για να τραβήξει τις τοξίνες που φαντάζομαι πως θα βγάλουν τα πλαστικά, η σιλικόνη, τα σωληνάκια κτλ τον πρώτο καιρό. Όπου νά 'ναι θα τον αντικαταστήσω για κάνα μήνα ακόμη και αυτό είναι.

Για πρώτη φάση θα το έχω έτσι. Η εμπειρία θα δείξει αν έκανα σωστή επιλογή.

Αν όχι, θα δοκιμάσω με άλλο τρόπο στο μέλλον....
__________________
alex
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01804 seconds with 11 queries