Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #60  
Παλιά 22-10-07, 14:47
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

«..Ενα emoticon ισως αλλαζε τα πραγματα πολυ…»
Έχεις απόλυτο δίκιο Βασίλη, και είναι ένα λάθος που το έχω κάνει πολλές φορές, με αποτέλεσμα να με παρεξηγήσουν, άτομα που δεν με γνωρίζουν καλά.

Συνεχίζω τη συζήτηση, με σκοπό να καταθέσω τις απόψεις μου δημόσια και θα παρακαλούσα να μην εκληφθούν σαν απαντήσεις, επί προσωπικής διαφοράς.

Δεν θα ήμουν ειλικρινής αν θεωρούσα ότι ένα μεσογειακό ενυδρείο, είναι ομορφότερο αισθητικά από ένα αντίστοιχο τροπικό. Η μεγάλη ποικιλία οργανισμών και χρωμάτων, που έχουν να αναδείξουν οι τροπικές θάλασσες, δυστυχώς δεν μπορούν να συγκριθούν με τη μεσόγειο. Οπότε κάθε απόπειρα σύγκρισης ή δημοσκόπησης, είναι κατά τη γνώμη μου άσκοπη.
Αν υπάρχει όμως έστω και ένας χομπίστας, ο οποίος θέλει να ασχοληθεί, στα πλαίσια του χόμπι μας, με μεσογειακά φυσικά συστήματα, θεωρώ ότι πρέπει να τον ενθαρρύνουμε, καταθέτοντας τις λίγες ή τις περισσότερες, γνώσεις που διαθέτουμε.
Αυτό προσπαθώ να κάνω και εγώ προσωπικά, μέσα από τους δημόσιους διάλογους, τα τελευταία χρόνια, παρατηρώντας ότι το μεσογειακό ενυδρείο απουσιάζει σχεδόν παντελώς, από τις ερασιτεχνικές ενασχολήσεις ή όταν αυτό γίνεται, διαπιστώνω μετά λύπης μου, πως χρησιμοποιούνται λανθασμένες επιλογές ή παρεξηγημένες έννοιες.
Είμαι της άποψης, ότι το μεσογειακό ενυδρείο θα έπρεπε να είχε αναδειχθεί περισσότερο στη χώρα μας, όπως άλλωστε συμβαίνει και με άλλες μεσογειακές χώρες.
Θέλω να τονίσω, επίσης, ότι όσοι ερασιτέχνες ασχολούνται με αυτήν την κατηγορία, είναι αρκετά ευαισθητοποιημένα άτομα σε θέματα περιβάλλοντος, που δεν μπορώ να θεωρήσω ότι θα κινδυνεύσουν οι οικολογικές ισορροπίες, από αυτήν τη δραστηριότητα. Δεν πιστεύω κανένας αρχάριος να ξεκινούσε την ενυδρειακή του δραστηριότητα, με μεσογειακό σύστημα. Και αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, γνωρίζουμε όλοι μας πως άλλοι λόγοι τους προτρέπουν προς τα εκεί και όχι η πραγματική τους αγάπη, προς την ειδική αυτή κατηγορία (ας μην επαναλαμβάνομαι).

Συμπερασματικά, καταλήγω, πως το μεσογειακό ενυδρείο δεν είναι διαδεδομένη κατηγορία, ούτε πρόκειται να γίνει, κατά τη γνώμη μου. Θεωρώ όμως πως πρέπει να σεβαστούμε τις μεμονωμένες και ελάχιστες περιπτώσεις, ερασιτεχνικής ενασχόλησης, που κατά καιρούς εμφανίζονται ή τουλάχιστον να μην τις πολεμάμε.

Υ.Γ.1-από την εμπειρία μου όλοι ή σχεδόν όλοι, όσοι ασχολούνται με τα μεσογειακά κλειστά συστήματα, έχουν κάνει τον κύκλο τους σαν θαυμαστές του υποβρύχιου πλούτου των ανοιχτών συστημάτων ή συνεχίζουν τις δραστηριότητες αυτές παράλληλα. Κατά τη γνώμη μου αυτά συμπορεύονται.
Υ.Γ.2- στην προηγούμενη δημοσίευσή μου, ανέφερα, ότι το μεσογειακό μου ενυδρείο έδωσε τη θέση του στη δημιουργία του ref, του τροπικού μου ενυδρείου. Να διασαφηνίσω, ότι λέγοντας refεννοούσα refugium και όχι reef.
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01815 seconds with 11 queries