Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 26-02-07, 10:21
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Με αρκετό μαθαίνεις να τα ξεχωρίζεις...Και πάλι βέβαια για να σιγουρευτείς για την αναγνώριση που έκανες,ιδιαίτερα για ορισμένα ασυνήθιστα είδη, πρέπει να ανατρέξεις σε κάποια site και να συγκρίνεις...

Δυστυχώς ούτε αυτή η φωτό είναι όπως τη θέλω...Πρέπει να είναι καθαρή για να δω τις λεπτομέρειες του ψαριού...Και από αυτή τη φωτό πάντως,το ψάρι σου για αρσενικό το κάνω αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιος...Πάντως σου στήθηκε τέλεια ο L15 για φωτό...Κρίμα που δεν σου βγήκε καλή...

Οι φωτογραφίες μου δεν νομίζω πως είναι και οι καλύτερες...Προσωπικά δεν τις θεωρώ καλές και γιαυτό εξασκούμαι συνέχεια και δοκιμάζω διάφορα για να πετύχω αυτό που θέλω...
Ναι,τα τελευταία 2 χρόνια βγάζω με ψηφιακή,όλες οι παλιότερες όμως είναι με φιλμ...Τρίποδα δεν έχω χρησιμοποιήσει σε καμμία από τις φωτό που έχω βάλει...Δεν είχα εύχρηστο τρίποδα και τον θεωρούσα μπελα.Την προηγούμενη βδομάδα όμως πήρα ένα μικρό ο οποίος ανοίγει και κλείνει πολύ γρήγορα και φτάνει μέχρι 1,5μέτρο ύψος και έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ πλεον όταν δεν επειγει η φωτογραφία...Επίσης καμμιά φορά τον αφήνω και ανοιχτό με τη μηχανή επάνω για γρήγορη χρήση αν περιμένω κάποιον pleco να βγει.
Φλας δεν χρησιμοποιώ ποτέ...Το έχω σαν αρχή μου αυτό...Δεν μου αρέσει η ιδέα να τρομάζω τα ψάρια μου με το φλας...Και δεν το θεωρώ ωραίο εκεί που ο pleco βγήκε χωρίς φως έξω για να με δει,εγώ να του βάλω φλας...Οπότε όλες οι φωτό μου είναι χωρίς φλας,μόνο με το φως του ενυδρείου ή και μόνο με φυσικό φως.Ρυθμίσεις φωτισμού δεν κάνω...Απλά δοκιμάζω τα διάφορα προγράμματα της μηχανής και βλέπω με ποιο βγαίνει πιο φυσική και ωραία η φωτό και για ποιά χρήση είναι καλύτερο...
Αυτό που βοηθά είναι να βγάζεις πολλές φωτό από το ίδιο πράγμα...Μετά από αρκετές δες τες στην οθόνη της ψηφιακής σου με ζουμ για να δεις αν είναι καλές ή όχι...Αν δεν είναι βγάλε κι άλλες... Απότι βλέπω όμως εσύ δεν έχεις πρόβλημα κουνήματος αλλά εστίασης...Δοκίμασε να βάζεις λιγότερο ζουμ ή να τραβάς από πιο μακριά...Απότι φαίνεται δεν μπορείς να εστιάσεις στο ψάρι,ίσως λόγω απόστασης αλλά μπορεί να είναι και λόγω τζαμιού...Κάνε δύο φορές εστίαση πριν βγάλεις και βεβαιώσου από την οθωνη οτι έγινε σωστή εστίαση και μετά τράβα...

Υ.Γ.:Μου αρέσει πολύ αυτή η στρογγυλή πέτρα...Από που την αγόρασες;Ψάχνω καιρό για τετοιες,προτιμέστερα σκούρου χρώματος...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01667 seconds with 11 queries