Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #81  
Παλιά 10-03-10, 08:57
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένουμε εντυπώσεις από το web server του P3...
Χμ..
Να πω το άλλο που το ξέρω;

Λοιπόν, πρώτες εντυπώσεις.

Οι δυνατότητες του Ghl είναι πραγματικά απίστευτες. Είναι κυριολεκτικά ένας υπολογιστής κομμένος και ραμμένος για χρήση σε εφαρμογές ενυδρείου. Το να τον προγραμματίσεις από την οθόνη του είναι εφικτό αλλά αρκετά χρονοβόρο σε κάποιες περιπτώσεις.

Προτιμώ να τον προγραμματίζω από το laptop και να βλέπω μέσο των κουμπιών shortcut που έχει ότι θέλω να δω. Δεν μου έχει κολλήσει καθόλου, σε αντίθεση με το software για τον υπολογιστή που νομίζω ότι έχει μεγάλο δρόμο ακόμα για να γίνει όχι μόνο πιο λειτουργικό αλλά και πιο φιλικό στο χρήστη.

Οι μετρήσεις που δίνουν τα probe είναι αρκετά μεγάλης ακριβείας και πολύ κοντά στα όργανα της American Marine. Στην αρχή είχα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στη σειρά της American κυρίως γιατί οι ενδείξεις της είναι σταθερές, με την έννοια ότι δεν ρολάρουν συνεχώς τα δεκαδικά. Ο Ghl στην αρχή με ζάλισε αλλά μετά έγινε και αυτός ποιο σταθερός στις ενδείξεις του και μου έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη. Η απόκλιση που θυμάμαι σε 1 ένδειξη pH ανάμεσα στα 2 όργανα είναι American Marine 6,04 και Ghl 5,96. Την βρίσκω αποδεκτή με την έννοια ότι όλα τα όργανα έχουν μια +- απόκλιση (εκτός από κάποια πραγματικά πανάκριβα).

Χρειάζεσαι κάποιο χρόνο για να μπορέσεις να μπεις στη λογική του, η οποία δεν θα έλεγα ότι είναι δύσκολη αλλά οπωσδήποτε θέλει εξοικείωση. (Έκανα 4 ώρες για να συνδέσω το SimuL με τρόπο που να λειτουργεί σωστά (να μπορέσω να προγραμματίσω την επιθυμητή φωτεινότητα σε αντίστοιχες χρονικές στιγμές).

Υπάρχει πολύ καλό support forum, αλλά χρειάζεσαι πολύ χρόνο για να κατανοήσεις τις απορίες και τις απαντήσεις. Το ότι απαντάει ο ίδιος ο Matthias είναι απλά εκπληκτικό.

Νομίζω ότι είναι μια αγορά η οποία έχει πολλά να δώσει και καλό είναι όποιος σκέπτεται για την απόκτησή του να το αγοράσει με προοπτικές επέκτασης του για να μπορέσει να καλύψει μελλοντικές ανάγκες του.

Αυτή τη στιγμή το set up του είναι:
• Μέτρηση και ρυθμιση θερμοκρασίας νερού αλλαγής.
• Μέτρηση CondS του νερού αλλαγής.
• Μέτρηση και ρύθμιση pH Ca reactor
• Μέτρηση και ρύθμιση ORP NR reactor
• Simu L για εξομοίωση storm, moonlight, sunrise.

Μελλοντική που έχω ήδη αποφασίσει (σε ένα μήνα εφαρμογή):
• Έχω παραγγείλει το expansion box για να συνδεθεί μέσο PAB το support ενυδρείο, από το οποίο θα παίρνω όλες τις ενδείξεις που δίνει το expansion box (χωρίς να το αναπτύξεις- επεκτείνεις και αυτό), δηλαδή temp, pH, ORP, CondS. Επίσης θα συνδέσω και εκεί 1 SimuL.
• Θα κατασκευαστεί δοχείο μέσα στο οποίο θα μπουν τα skimmer και σε περίπτωση πλημμύρας θα το αδειάζει.
• Αυτόματος εμπλουτισμός νερού με διάφορα στοιχεία μέσο Dosing pump (δεν έχω καταλήξει ακόμα στο πόσα και ποια χρειάζονται αλλά θα πάρω την μονάδα με τα 4 pumps γιατί στη χειρότερη θα το προγραμματίσω για αυτόματες αλλαγές νερού).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01774 seconds with 11 queries