Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #64  
Παλιά 29-01-10, 11:21
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, μάλιστα! Αυτός πρέπει να είναι καινούργιος...Πράγματι έχει υποδοχή για probe αλλά είναι και διαφορετικής φιλοσοφίας απ'οτι οι κλασσικοί Kalkstirrers...
Νομίζω, ότι αν θέλεις οπωσδήποτε να βάλεις pH probe μπορείς να χρησιμοποιήσεις το American Marine που έχεις. Πάντως, στη πορεία θα διαπιστώσεις ότι αν ανανεώνεις το υλικό σου κάθε 7-10 μέρες (που είναι συνήθως και η διάρκεια ζωής του kalkwasser) δε θα χρειάζεται να παρακολουθείς τη τιμή του pH στο ριάκτορα.
Θα βάλω αναγκαστικά το probe της Aqua Medic γιατί είναι βιδωτό (αν βάλω άλλο θα πλημμυρήσω) ή στο pH monitor της American Marine ή στο Ghl.

Συμφωνώ, ότι όταν μπει σε ρουτίνα η αλλαγή του υλικού θα είναι άχρηστη η ένδειξη.
Νομίζω, όταν μπει σε ρουτίνα το ενυδρείο θα είναι άχρηστες οι περισσότερες ενδείξεις. Ο σκοπός που τα θέλω είναι για να μάθω δια της παρατηρήσεως. Πιστεύω ότι μόνο έτσι πραγματικά κατανοείς τις διάφορες αλληλεπιδράσεις στο σύστημα.

Ποιο είναι το κόστος για τα 2 κυπελλάκια σκόνης κάθε 7 ημέρες; Τελικά μας βγαίνει ακριβότερο από ότι αν αγοράζαμε κατευθείαν kalkwasser από το ράφι;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01424 seconds with 11 queries