Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 16-07-10, 23:20
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Όσον αφορά τα corys θεωώ πως θα πρέπει να έχουν στην διάθεση τους ένα κομμάτι ελεύθερου βυθού (άμμο) για να ψαχουλεύουν. Αφού έχεις σκοπό να βάλεις cuba και glossostigma τότε θα πρέπει να διαλέξεις μικρά σε μέγεθος corys που δεν θα σκάβουν το βυθό, αλλιώς θα στα ξηλώσουν. Τα δικά μου c. duplicareus ελάχιστα ανακατεύουν την άμμο. Σε αντίθεση με τα μεγαλύτερα sterbai.

Τα ancistrus cf. cirrchosus είναι φιλήσυχα και όχι ιδιαίτερα κινητικά ψάρια, γίνονται 8 -12.5 εκατοστά, για ένα ζευγάρι αρκούν 50 λίτρα και είναι καλό αλγοφάγο.

Τα hatchetfish δεν έχουν όλα την ονομασία carnegiella. Θέλουν όλα καπάκι που να κλείνει καλά γιατί είναι πολύ καλοί άλτες. Είναι λίγο συνεσταλμένα ψάρια και τρομάζουν-στρεσάρονται εύκολα. Για να πάρουν λίγο θάρρος και να τα βλέπουμε να κινούνται με άνεση στο ενυδρείο, χρειάζονται δύο πράγματα : α) Μια ομαδούλα από τουλάχιστον έξι ψαράκια(όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο) β) κάποια φυτά επιφανείας για να καλύπτονται αλλά και αρκετό ελεύθερο χώρο για κολύμπι. Όπως καταλαβαίνεις, φυτά επιφανείας και απαιτητικά γρασίδια δεν πάνε μαζί. Γι' αυτό δεν θα σου συνιστούσα hatchetfish. Επόσης αν θέλεις να τους δώσεις το καλύτερο δυνατό περιβάλλον, καλό θα είναι να φροντίσεις να δημιουργείται κάποιο ρεύμα στο ενυδρείο σου, καθώς αρέσκονται να κολυμπούν κόντρα στο ρεύμα.

Αυτά που έχω δει εγώ κατά καιρούς στη Θεσσαλονίκη είναι τα εξής :
Gasteropelecus sternicla - common hatchetfish
Gasteropelecus levis - silver hatchetfish
Carnegiella strnigata - marbled hatchetfish
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01439 seconds with 11 queries