Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 24-12-20, 21:15
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά κι ευχαριστώ για την καθυστερημένη απάντηση! Λέω "καθυστερημένη" γιατί στο μεταξύ το έψαξα λίγο παραπάνω και κατέληξα στο ότι όντως δεν μου χρειάζεται κάτι τέτοιο από τη στιγμή που δεν πρόκειται να αλλάξω ψαροσύνθεση, ένα παραπάνω γιατί έχω δεθεί και πολύ με τα δύο Black Moor μου.
Δοκίμασα να φυτέψω διάφορα όλο αυτόν τον καιρό και οι Ταρζάν εκεί μέσα δεν αφήνουν τίποτα όρθιο. Τα μισά φυτά τα μασουλάνε και τα υπόλοιπα τα βγάζουν από το χαλίκι σε καθημερινή βάση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αναπτυχθεί το ριζικό τους σύστημα.
Κλασικά με τα χρυσοψαρα λοιπόν. Μόνο οι Ανούμπιες, οι Κρυπτοκορινες, οι ψηλές Βαλισνέριες (οι κοντές επουδενί όμως ) κλπ συνυπάρχουν μια χαρά με τα συγκεκριμένα ψάρια. Οτιδήποτε άλλο δεν έχει καμία ελπίδα εκεί μέσα. Μέχρι και την μπάλα άλγης την έκαναν μεζέ τα άτιμα.

Εφόσον τα φυτά λοιπον που αναγκαστικά θα περιοριστώ να κρατήσω δεν χρειάζονται ειδικά υποστρώματα και αρέσκονται στις ταμπλέτες αλλά και στην πολύ "ελαφριά" λίπανση, κρατάω το χαλίκι που μπήκε από την αρχή εκεί μέσα και όλα καλά. Αν και εφόσον αποφασίσω μελλοντικά να το γυρίσω και πάλι σε "τροπικό", σαφέστατα θα το κοιτάξω ξανά και θα το πάω από την αρχή σωστα και βήμα βήμα.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες.!

Και μια φωτό της σημερινής κατάστασης. Ηδη βλέπετε την Hugrophila corymbosa που ξεριζώθηκε το μεσημέρι και επιπλέει πάνω δεξιά στην είσοδο του εσωτερικού φίλτρου. Χτες την φύτεψα και ήδη την ξερίζωσαν τρεις φορές ενώ τα είδα πολλές φορές να μασάνε τα φύλλα της. Καμμία ελπίδα για το άνθος..
Πάνω αριστερά υπάρχει ο Πόθος που βρίσκεται πάνω από το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01572 seconds with 11 queries