Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 04-03-16, 21:19
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Τωρα δεν ξερω αν πρεπει να πω κατι μετα απο οσα ελεχθηκαν αλλα επειδη υποσχεθηκα να γραψω κατι θεωρω οτι ειμαι αναγκασμενος να γραψω καποια πραγματα σχετικα με το θεμα εντελως φιλικα και καθολου ειρωνικα.....

Φιλε Γρηγορη.. επειδη πολλες φορες αναφερθηκες στην προσωπικη σου εμπειρια η οποια εναι καλοδεχουμενη και μπραβο σου που φιλοξενεις χρυσοψαρα εντουτοις εδω εχουμε το εξης παραδοξο. Εχεις μια μικρη λιμνουλα με φυτα και μια μικρη αντλια μονο σαν εξοπλισμο και μας λες ουτε λιγο ουτε πολυ οτι καταφερες το θαυμα. Εχεις αναφερει παμπολλες φορες το 0 αμμωνια και νιτρικα...

Εαν υπηρχε καποιος εδω μεσα που θα επρεπε να υιοθετησει την αποψη σου αυτος θα επρεπε να ημουν εγω!!! Γιατι εγω στην λιμνη μου με τα χρυσοψαρα δεν εχω ουτε καν αντλια. Μου εκλεψες την δοξα?? η μηπως οχι....

Ακου τωρα μια προσωπικη θλιβερη εμπειρια.......

Το καλοκαιρι του 2009 μηνας ιουνης αν θυμαμαι καλα, ειχα μια λιμνη 8000 λιτρα περιπου με αρκετα φυτα με 13 κοι (λαθος μου) και με αρκετα χρυσοψαρα. Ενα πρωινο Σαββατου παρατηρησα οτι καποια απο τα κοι ειδικα τα μεγαλα ηταν στην επιφανεια και ανασαναν βαρια. Δεν συνεβαινε το ιδιο κατα την διαρκεια της ημερας αλλα και παλι τα κοι δεν......τα δε χρυσοψαρα μες την τρελλη χαρα...

Και για να μην μακρυγορω μετα απο 2 εβδομαδες και μεσα σε 20 μερες εχασα 9 κοι και μαντεψε!!!!!!!!!!! Κανενα χρυσοψαρο!!!! Ο λογος αυτης της καταστροφης ηταν η μολυνση των υδροφορων στρωματων γιατι τοτε εβαζα νερο απο γεωτρηση. Μετα απο αναλυση του νερου βρηκαμε μεσα...τι να πω..αρκει μονο να πω οτι η αμμωνια ηταν στο 5.0 mg και σε συνδιασμο με ενα ph στο 8.0 τοτε καταλαβαινεις.....

Ποια η διαφορα του κοι με το χρυσοψαρο??? Αυτο ρωτησες πιο πανω η απαντηση ειναι εδω!! υπαρχει και σχετικο υπομνημα για τα κοι.

Το χρυσοψαρο ειναι το πιο ευκολο ψαρι για να αρχισει καποιος. Εναι γαιδουρι και μπορει να ανεχτει και να αντεξει ως ενα βαθμο το καθε λαθος που μπορει να κανει καποιος....τα κοι ομως δεν συγχωρουν στα ιδια λαθη γιατι στις απαιτησεις τους ειναι πολυ πιο απαιτητικα...διαβασε αν θελεις το υπομνημα...

Στο ειπα και πιο πανω οτι η λιμνουλα σου οπως ειναι τωρα δεν χρειαζεται κατι αλλο αν και εγω θα εκανα και αλλαγες νερου γιατι ναι μεν τα χρυσοψαρα αντεχουν σαν γαιδουρια αλλα ας μην γινομαστε κι'εμεις
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01667 seconds with 11 queries