Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 27-05-10, 08:10
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Έχεις σκεφτεί για ένα ενυδρείο στο σπίτι σου? Η μια προκατασκευασμένη μικρή λίμνη με ένα έτοιμο φίλτρο?

Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τη θέλεις να φτιάξεις. Θες μια λίμνη που να σου προσφέρει φυσικότητα η μια λίμνη με μεγάλα ΚΟΙ. Μια λίμνη με μεγάλα ΚΟΙ χρειάζεται περισσότερο εξοπλισμό και η κατανάλωση σε ηλεκτρικό είναι μεγαλύτεροι. Επιπλέον εξοπλισμός εκτός από την αντλία νερού είναι η αντλία αέρα και U.V που εγώ δεν έχω στην λίμνη μου. Την δουλεία της U.V την κάνουν τα φυτά μου. Κάτι άλλο που είναι σημαντικό είναι η τροφή. Μια (κατάλληλη) τροφή για ΚΟΙ που να μεγαλώνουν εύκολα και να μην λερώνει το νερό (σχετικό είναι αυτό) είναι 45 εύρο τα 4 λίτρα!

Δεν είμαι αντίθετος στον συνδυασμό ΚΟΙ και χρυσόψαρων. Όλα είναι θέμα χώρου και γούστου. Τα μεγάλα ΚΟΙ μπορούν να φθάσουν μέχρι ναι 80-100 εκατοστά ενώ τα χρυσόψαρα μέχρι 25-30 εκατοστά (έχω 4)! Μπορείς να συνδυάσεις την φυσικότητα και τα μεγάλα ΚΟΙ αλλά τότε μιλάμε για μεγαλύτερες διαστάσεις λίμνης.
Αν δηλαδή έχεις μια λίμνη 20 κυβικών και τα 5 κυβικά είναι καλυμμένα με φυτά τότε έχεις καθαρό χώρο για ΚΟΙ 15 κυβικών.

Το βάθος 1,20 είναι μια χαρά. Τα νερό που κινείτε στην επιφάνεια δύσκολα παγώνει.
Ούτε σε ακριβό λάινερ θα σου πρότεινα να πάς. Ότι και να κάνεις τώρα θα είναι προσωρινό και πίστεψε με το ξήλωμα θα είναι οδυνηρό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01412 seconds with 11 queries