Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 26-05-10, 13:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voulafoufri Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλώς σας βρήκα!!
Συχαρητήρια σε όλους εσάς που έχετε φτιάξει αυτές τις φανταστικές λίμνες που είδα στο forum,αλλά και σε όλους εσάς που μπαίνεται στον κόπο να απαντήσεται στις ερωτήσεις μας!!
Θέλω να φτιάξω και εγώ μια μικρή λιμνούλα στον κήπο μου,να βάλω χρυσόψαρα,κόι και φυτά. Θα φτιάξω και ενα καταράκτη αλλά δεν ξερω ποιό ύψος ειναι κατάλληλο για την οξυγόνωση της λίμνης μου.
Εχω φτιάξει ενα σχέδιο και σας το ανεβάζω σε φώτο.
Οι διαστάσεις είναι: μήκος 4.50 , πλάτος 2.00 και το βάθος 1.50 ίσως και 2.00 αν ειναι απαραίτητο λόγω χειμερινών συνθηκών ( έχει κάποιες μέρες που ρίχνει χιόνι εδώ,το υψόμετρο ειναι 700 μέτρα )!
Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας!
Αυτά γι αρχή...
Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων για τη βοήθεια!!

Γεια σου Βούλα, Καλώς ήλθες!

Μικρή λιμνούλα δεν θα το' λεγα...οι διαστάσεις που δίνεις μιλάνε για μια λίμνη αρκετά μεγάλη, ιδανικότατη για κοι. Κάπου 13,500 λίτρα.

Άμα χιονίζει, σίγουρα πας για μεγάλο βάθος, κάπου στα 1,50 ή και περισσότερο...αναλόγως θερμοκρασιών που επικρατούν εκεί τον χειμώνα. Τα δύο μέτρα βάθος τα θεωρώ λιγάκι υπερβολικά για μεσογειακό κλήμα. Όπως και να' χει, για τέτοιο βάθος θα χρειαστείς οπωσδήποτε τρόπους οξυγόνωσης, μιας και η χρήση του καταρράκτη μπορεί να σε καλύψει μόνο για κάποιο βάθος.

Πώς βλέπεις την ιδέα κατασκευής από μπετόν με bottom drain aeration? Υπάρχει βέβαια και το γνωστό μας liner αλλά προσωπικά δεν μπορώ να το συνιστήσω για μια λίμνη με τόσο βάθος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01470 seconds with 11 queries