Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 27-05-18, 19:44
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους , καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω για άλλη μία φορά τα παιδιά στο φόρουμ για την πολύτιμη βοήθεια και στίριξη που μου πρόσφέραν όλες αυτές τις μέρες που για μένα ήταν πολύ σημαντική !!! Όλοι έχουν δικαίωμα να πουν τη γνώμη τους είτε είναι επαγγελματίες είτε όχι .
Επίσης ο τεχνικός μου από την Dream Waters πράγματι προχτες ήρθε το απόγευμα και κάθισε 4 ώρες γεμίσαμε το ενυδρειο έφτιαξε κάποια μικροθέματακια και καποια άλλα σύντομα θα τα διευθετήσει και το σημαντικότερο όλων είναι οτι ο θόρυβος μειώθηκε κατά 70% για να είμαστε πιο ακριβής . Υπάρχει φυσικά ένα θόρυβος αλλά ειναι πολύ πιο ήπιος και υποφερτός πλέον .
Οι ενέργειες του τεχνικού μου πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι σε αντίθεση με άλλες φορές την τελευταία φορά χαρακτηρίζονταν από επαγγελματισμό και πραγματικό ενδιαφέρον να βρεθεί λύση στα θέματα - προβλήματα του ενυδρειου . Και σε μεγάλο βαθμό το πέτυχε .

Το βασικό θέμα του θορύβου βελτιώθηκε αρκετά . Έκανε αρχικά μία μικρή τρύπα στον πάνω σωλήνα ''σιφώνι'' στο σημείο λίγο πάνω από τη στάθμη του σαμπ . Επίσης η βάνα του σωλήνα σιφώνι ειναι σχεδόν τέρμα στραγκαλισμένη . Μετά ο μεσαίος σωλήνας που ονομάσαμε ''ρυθμιση στάθμης '' της υπερχείλισης ειναι στη μέση η βάνα και δυστυχώς ειναι αυτός ο σωλήνας που νομίζω μας κάνει το θόρυβο καθώς βγάζει φυσαλίδες αέρα φυσικά όχι στο βαθμό που έβγαζε την πρώτη φορά . Και τέλος υπάρχει και ο τρίτος σωλήνας ''Ασφάλεια'' . Να σας πω επίσης οτι μέσα στο κουτί της υπερχείλισης τα δύο κεφαλάκια των σωληνώσεων ''σιφώνι'' και ''ρυθμιστής στάθμης'' κοιτάνε κάτω και το κεφάλι της σωλήνωσεως της ασφάλειας κοιτάει πάνω , παιρνει νερό από πιο ψηλά . Επίσης ίσα ίσα που παίρνει νερό .

Θα σας δείξω τα βίντεο πριν και μετά για να συκρίνετε και εσείς το θόρυβο και να μου πειτε πως σας φαίνεται . Και κάτι τελευταίο το βίντεο το τελευταιο το τράβηξα το πρωι . Μία ώρα μετά η μία αντλία Jebao DC 4000 σταμάτησε να δουλεύει και αναβόσβηναν οι φωτεινές ενδείξεις στον controler . Προσπάθησα 3 φορές να την επαννεκινήσω αλλά δεν δούλεψε ποτέ . Ανάβουν τα λαμπάκια στον controler κανονικά και κάνει ένα μικρό θόρυβο στιγμαίο και πολύ βαθύ σαν να ζορίζεται να δουλέψει το μοτερ αλλά δεν γυρίζει η φτερωτή . Εκ τοτε το άφησα έτσι παρότι έχω μία τρίτη αντλία αναπληρωματική δεν την έβαλα . Δίαβασα στο manual τις πιθανές αιτίες αλλά δεν μου ταίριάζει κάποια . Ελπίζω μόνο να μην χάλασε με 36 ώρες λειτουργίας !!! Αχ αυτό το ενυδρειο σαν να μην θέλει να δουλέψει μου φαίνεται θα πάω να κάνω κανά τάμα στο τέλος ...

1. https://www.youtube.com/watch?v=i-JjjvoCv3c&t=2s ( To ΠΡΙΝ )

2. https://www.youtube.com/watch?v=kaaVfELMRgk ( Το ΜΕΤΑ )
 
Page generated in 0,01624 seconds with 11 queries