Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 01-03-17, 10:06
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikhatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Ακολουθώ πιστά τις οδηγίες του φίλου Κώστα, αλλά μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάποια διαφορά στα 3 Neon... Ίσως είναι νωρίς ακόμα δεδομένης της άσχημης κατάστασης στην οποία βρίσκονται. Όσον αφορά στους γλύφτες, δεν είναι pleco, είναι μικροί σχετικά με κόκκινα μάτια (θα ανεβάσω μόλις προλάβω φωτογραφίες). Μπορώ να δοκιμάσω κάποιο άλλο φάρμακο εκτός από το esha2000 ή να συνεχίσω στο νοσοκομειακό ενυδρείο τη θεραπεία με το esha?

Τέλος, υπάρχει κάποια "μέση" λύση ώστε να κρατήσω και τα δύο είδη ψαριών; Προφανώς μου αρέσουν και τα guppy και τα Neon, αλλά σίγουρα θέλω πρώτα απ' όλα να είναι καλά τα ψαράκια μου και ας πρέπει να "θυσιάσω" ένα είδος από τα δύο. Στο pet shop που είχα πάει μου είπανε ότι όλα θα είναι οκ και γι' αυτό πήρα guppy και Neon, και με εξοργίζει που δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα για τα ψάρια και το νερό που χρειάζονται σε επίπεδο χημείας.

Θα επανέλθω με νεότερες πληροφορίες και φωτογραφίες,

Καλό μήνα σε όλους/ες
Ό,τι σου είπε και ο Τάκης. Θα προσθέσω ότι θα ζήσουν και μαζί τα 2 είδη αλλά δεν θα είναι η καλύτερή τους.

Διάλεξε ποιο σου αρέσει καλύτερα και κυρίως δες με τι άλλο συνδυάζεται το κάθε είδος ώστε να φτάσεις σε μια σύνθεση που σε ικανοποιεί και προχώρα έτσι.

Το Omnipur ή το άλλο που σου είπα, θεωρώ ότι θα κάνουν δουλειά, όπως είπα από την αρχή, με esha 2000 ούτε κι εγώ έχω δει θεραπεία σε neon tetra.

Πλέον το χρησιμοποιώ μόνο προληπτικά για να μην πιάνουν fungus τα αυγά των ραμιρεζι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01444 seconds with 11 queries