Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 18-01-14, 09:24
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

1. όσων αφορά τα λεντ, μετά από 5 μήνες που δουλεύω το θαλασσινό μου, θα σας πω ότι με 90βατ high power led, χαλάει ο κόσμος!!!και κόστισε 20€!!! έχουν το θέμα ότι πρέπει να τα βάλεις αρκετά κοντά το ένα στο άλλο, γιατί το φως των λεντ είναι ευθύγραμμο, οπότε έχει αρκετούς ίσκιους κυρίως στην επιφάνεια. Με τ5 θα χρειαζόμουν τουλάχιστον 120βατ για να έχω το οπτικό αποτέλεσμα που έχω τώρα. Ένα μόνο θέμα υπάρχει με τα λεντ. Το φάσμα τους είναι πολύ συγκεκριμένο και δεν έχουν υπεριώδη ακτινοβολία που κάποια κοράλια την χρειάζονται, ενώ η τ5 το έχουν.
2. οι λεντοταινίες δεν χάνουν την απόδοσή τους μετά από κάποιο χρόνο, τα τροφοδοτικά τους τα φτήνουν. έχω λεντοταινίες εδώ και 1 χρόνο στο μικρό ενυδρείο από ebay, και έχει καεί μόνο μία τριπλέτα, και το τροφοδοτικό δουλεύει στα 12βολτ, ακόμα και η απόδοσή τους είναι η ίδια. όσοι νιώθετε ότι πέφτει η απόδοση της λεντοταινίας σας, μετρήστε την τάση του τροφοδοτικού πριν τα ρίξετε στη λεντοταινία.
3. φίλε jimmis 1974. από λεντ, για τόσο σοβαρό ενυδρείο δε θα έβαζα τίποτα άλλο από high power led. οι λεντοταινίες δεν κάνουν για κοράλια, εκτός αν βρεις με φάσμα στα 20000κ πράμα δύσκολο ή royal blue, αλλά και πάλι δε θα έχεις σε καμία περίπτωση το χρώμα και την ένταση που χρειάζονται τα κοράλια. βάλε high power led 9 20000κ 10βατ, (http://www.ebay.com/itm/251413320354...84.m1497.l2649) τα συνδές σε ένα παλιό τροφοδοτικού υπολογιστή, και τα βάζεις πάνω σε μία αλουμινένια μπάρα π.χ. από κάγκελο και βάζεις και ένα ανεμιστήρα από πάνω, και έχεις ένα πολύ καλό φωτιστικό.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01605 seconds with 11 queries