Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #65  
Παλιά 24-03-16, 12:45
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Ωραία ! Σήμερα ήρθαν και τα σαλιγκάρια και η φακή οπότε θα βγάλω καμιά καινούρια φωτό να σας δείξω.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Μια ερωτησούλα:
Μου ήρθαν σήμερα τα σαλιγκάρια και η φακή. Από τα τρια σαλιγκαράκια δυστυχώς μόνο το ένα φαίνεται να ζει. Είναι πανέμορφο και ρόζ πάντως οπότε είναι το πιο όμορφο σαλιγκαράκι που έχω δει.
Κρύφτηκε κάτω από το φίλτρο για την ώρα προφανώς είναι ακόμα κάπως σοκαρισμένο από το ταξίδι κλπ.
Ερώτηση 1: να πάρω κάποια συγκεκριμένη τροφή και κάθε πότε να ταίζω άραγε; Διάβασα ότι αν ταίζω υπερβολικά τότε είναι που πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα και δεν θα το ήθελα, θέλω να κρατήσω τον πληθυσμό σε νορμαλ αριθμούς όπως ήταν και στο παλιό ενυδρείο μου. Στο 60λιτρο που είχα τότε, είχε εμφανιστεί πρώτα 1 (μάλλον από τα φυτά) και μετά εμφανίστηκε άλλο ένα και άλλο ένα αλλά δεν ξέρω αν το καθένα γεννήθηκε από το προηγούμενο ή αν μπήκαν με φυτά πάλι παρότι δε θυμάμαι να εμφανιζόταν μετά από προσθήκη φυτών τα επόμενα 2 εκτός απ το πρώτο.
Ερώτηση 2: πως μπορώ να καταλάβω αν το φίλτρο-κυκλοφοριτής μου είναι πολύ ισχυρό για τα λίτρα μου; Σήμερα που προσέθεσα τη φακή μέχρι να έρθουν όλα σε μια ισορροπία τα έπαιρνε παραμάζωμα όλα το ρεύμα και η φακή έκανε τούμπες. Τώρα κάποιες φακές είναι κολλημένες πάνω στο φίλτρο εκεί που ρουφάει το νερό και δε βάζω το χέρι μου να τις ξεκολλήσω γιατί μόλις αναταράξω την επιφάνεια αρχίζουν τις τούμπες όλες οι φακές μαζί! Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό ;
Ερώτηση 3: Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρω αθόρυβο χρονοδιακόπτη; Γιατί η πρίζα είναι ακριβώς δίπλα στο κρεβάτι μου και ενώ δεν κάνει θόρυβο το φίλτρο που θα ήταν το λογικό, κάνει ο χρονοδιακόπτης! Υπάρχει αθόρυβος χρονοδιακόπτης άραγε;
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01617 seconds with 11 queries