Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 13-02-19, 21:28
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα ενυδρείο μόνο τζάμια... είναι θέαμα φυσικό; Το ενυδρείο υποτίθεται είναι κάτι που σου προσφέρει ένα τμήμα της φύσης πχ. στο σαλόνι σου. Από την άλλη σε σκέτα τζάμια... πως πιστεύεις ότι θα νιώθουν τα ψάρια;
Οι ασθένειες θεωρείς ότι επειδή θα είναι μόνο τζάμια... θα αποτραπούν;
Προσωπικά... ΔΕΝ το νομίζω.-

Επειδή οι απαντήσεις που δίνουμε είναι μετά από μέρες και λόγο ηλικίας ίσως να ξεχνάμε τι έχουμε διαβάσει....Αυτό που έγραψα Discus fan είναι

1) Όπως είπε και ο Γιώργος προσπάθησε να πάρεις από έναν εκτροφέα και επίσης να είναι αρκετά σε αριθμό.(όσο πιο μικρά τόσο πιο πολλά) Οπότε μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ και πήρα 6 από δω 2 από εκεί και 3 από αλλού. Είχα πάρα πολλά θέματα και φυσικά απώλειες.
2) Εάν είναι να πάρεις μικρά δεν πρέπει να σκέφτεσαι για τους πρώτους μήνες ένα χρόνο πως θα φαίνεται το ενυδρείο.όσο πιο άδειο τόσο καλύτερα. Ούτε άμμο ούτε ρίζες. Επείδή θα ταίζεις αρκετά θα έχεις θέμα με το καθάρισμα και άρα θέμα με τυχόν ασθένειες (Επίσης ένα λάθος που έκανα στην αρχή).


Αρχικά μίλησα για το ενδεχόμενο να πάρει μικρά ψάρια που θα τρώνε πολύ και "βαριά" τροφή.Για τις ασθένειες τώρα. Από τις γέννες που έχεις μεγαλώσει σε άδειο ενυδρείο (χωρίς ρίζες και άμμο) φαντάζομαι ότι καθάριζες όλα τα τζάμια του ενυδρείου από την γλίτσα που έπιανε. Όλη αυτή η γλίτσα μαζί με τις ακαθαρσίες των ψαριών και τα υπολείμματα από την τροφή εάν έχεις άμμο που θα πάνε ? Θα είναι το ίδιο εύκολο να καθαρίσεις όλα αυτά εάν το ενυδρείο είναι στημένο με ρίζες και άμμο?και θα είσαι σίγουρος ότι τα έχεις ρουφήξει όλα με την σκούπα και δεν έμειναν μέσα στην άμμο με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν παθογόνα? Σίγουρα το stress βοηθάει τις ασθένειες να έρθουν στο "φως" .Αλλά εάν το κοπάδι είναι μεγάλο σε αριθμό δεν νομίζω πως χρειάζονται ρίζες για να αποτραπεί.Πολλές φορές έχεις να πάρεις 2 δρόμους που ο κάθε ένας έχει θετικά και αρνητικά. Επιλέγεις τι είναι καλύτερο για σένα.
Τώρα όσο αφορά το φυσικό αλλά και σε συνέχεια του παραπάνω θα ήθελα να μου πεις με βάση την εμπειρία σου γιατί μπορεί να έχω κρίνει λάθος.
Σε όλες τις φάρμες δίσκων(εάν όχι όλες στις περισσότερες) γιατί τα ψάρια μεγαλώνουν χωρίς άμμο και ρίζες? Και εφόσον τα ψάρια μας έχουν γεννηθεί και έχουν μεγαλώσει εκεί τι πιστεύεις πως είναι πιο φυσικό γι αυτά? Το άδειο ενυδρείο ή ένα κομμάτι του Αμαζονίου;
Τέλος όταν μεγαλώσουν τα ψάρια και δεν θα έχουν τις ίδιες ανάγκες σε τροφές , θα έχουν συνηθίσει το χώρο και τις εξωτερικές κινήσεις αλλά και θα έχουν δυνατότερο ανοσοποιητικό μπορεί να προσθέσει άμμο και ρίζες.

ΥΓ Discus fan εάν έχεις όρεξη να απαντήσεις στις ερωτήσεις θα με βοηθούσε. Εάν πάλι κάνεις ερωτήσεις πάνω στις ερωτήσεις μου θα με μπερδέψεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01789 seconds with 11 queries