Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #117  
Παλιά 14-02-10, 21:13
g7f Ο χρήστης g7f δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-07-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τοσο τα φυτα οσο και τα ψαρια θελουν μια σταθερη καθημερινη φωτοπεριοδο. παιζει ρολο φυσικα και ποσο φωτεινο ειναι το μερος που εχεις το ενυδρειο σου. μονο με ψαρια σε φωτεινο σημειο δε χρειαζεσαι λαμπα απαραιτητα..
γιατι δεν αναβεις καθε μερα τη λαμπα?? ειναι καποιες μερες που λειπεις?? αυτο λυνεται με χρονοδιακοπτη.
ειναι για οικονομια?? καλυτερα να την αναβεις λιγοτερες ωρες και καθημερινα παρα μερικες μερες ναι και αλλες οχι...
προσωπικα δεν εχω δει ενυδρειο με σβηστα φωτα που να μου αρεσει περισσοτερο αποτι με ανοιχτα...
Πρώτα από όλα σε ευχαριστώ για την ανάλυσή σου.
Κατα δεύτερον έχω το ενυδρείο κοντά σε παράθυρο με κουρτίνα και όλη τη μέρα το δωμάτιο είναι φωτεινό.
Αγόρασα και ένα πολύπριζο προγραμματιζόμενο ανα πρίζα και σε μία πρίζα του το έβαλα από σήμερα το βράδυ και κάθε βράδυ να αναβει στις 1.00 τα μεσάνυχτα και να σβήνει στις 5.00 το πρωί.
Χρειάζεται περισότερη ώρα ;
Απλά φοβήθηκα να ανάβω πολλές ώρες για να μην στρεσάρω τα ψάρια , εννοείται ότι είναι πολύ πιό όμορφο με φως τόσο που σκέφτομαι να αγοράσω τον τιτανικό (φωτιζόμενο πλοίο) αλλά θα ήθελα τη γνώμη σου για τη διάρκεια του φωτισμού.
Το φως από το δωμάτιο όπως τώρα πχ τα επηρεάζει;
Και πάλι σε ευχαριστώ

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01397 seconds with 11 queries