Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 22-09-10, 11:56
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasiliki Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ, η απόφαση ελήφθη: θα πάρω το Juwel vision 450 και συμπληρωματικά το EHEIM 2217, όπως πολύ σωστά με συμβουλεύσατε την προηγούμενη φορά. Τα τελευταία που πρέπει να σκεφτώ, είναι:

1. Εντάξει, να βάλω λίγα εύκολα φυτά. Χρειάζομαι ειδικό υπόστρωμα; Σκέφτομαι να βάλω χαλίκι (αν βρω φθηνό χαλαζιακό αλλιώς κάτι άλλο ουδέτερο και σκούρο) περίπου 3mm σε πάχος από 4 έως 6-8 cm στο πίσω μέρος. με ευκολα φυτα δε θες αλλα αμα σκεφτεις για μαλαουι πρεπει να βαλεις αμμο

2. Το ενυδρείο θα μπει στο σαλόνι και έχει προβλεφθεί παροχή νερού και αποχέτευση πίσω από το ενυδρείο. λίγο πάνω από το δάπεδο. Πώς να τα αξιοποιήσω; Χρειάζομαι αντλία για την αλλαγή νερού; Πώς να τα συνδέσω; Τα έχω χαμένα με αυτά τα "μηχανολογικά"!!!
Επιπλέον, το νερό που θα μπαίνει στο ενυδρείο θα είναι κρύο. Διάβασα ότι θα βάζω από πριν το αντιχλώριο για όλο τον όγκο νερού του ενυδρείου σιγά σιγά για να μην αλλάζει απότομα η θερμοκρασία και να προλαβαίνουν οι θερμοστάτες να το ζεστάνουν. Σωστό αυτό; η αλλαγη πρεπει να γυνετε σιγα σιγα αλλα πρεπει να σκεφτης και πος θα βαζεις αντιχλωριο πριν πεσει μεσα το νερο

3. Τι υλικά να βάλω στο φίλτρο; Μπλέ σφουγγάρια, siporax, αυτά; Στο παλιο μου φίλτρο EHEIM 2215 είχα και ένα σακουλάκι με zeolite, μου είχαν πει ότι βοηθάει με την αμμωνία. Να βάλω πάλι; δε νομιζω να το χρειαζεσε με σιποραχ θα εισαι μια χαρα

Sorry, αν σας σκότισα αλλά το μυαλό μου έχει γίνει κουδούνι από το ψάξιμο και θέλω να το αρχίσω σωστά! Το μεγάλο μου ενυδρείο σε λίγο θα είναι αληθινό!
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01617 seconds with 11 queries