Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 22-09-10, 11:53
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

[QUOTE=vasiliki;483559]
Καταρχας αν πας σε Μαλαουι δωσε κατι παραπανω στο φιλτρο , παρε ενα 2080 ή ενα fx5 ..

1. Εντάξει, να βάλω λίγα εύκολα φυτά. Χρειάζομαι ειδικό υπόστρωμα; Σκέφτομαι να βάλω χαλίκι (αν βρω φθηνό χαλαζιακό αλλιώς κάτι άλλο ουδέτερο και σκούρο) περίπου 3mm σε πάχος από 4 έως 6-8 cm στο πίσω μέρος. Aμμο ποταμισια απο μαντρα...εγω πηρα 25 κιλα 5ε , απο φυτα ανουμπιες και βαλισνεριες ...οι ανουμπιες δεν θελουν φυτεμα , τις βαλισνεριες προσεξε μονο που και πως θα τις βαλεις να ποιασουν καλα ..

2. Το ενυδρείο θα μπει στο σαλόνι και έχει προβλεφθεί παροχή νερού και αποχέτευση πίσω από το ενυδρείο. λίγο πάνω από το δάπεδο. Πώς να τα αξιοποιήσω; Χρειάζομαι αντλία για την αλλαγή νερού; Πώς να τα συνδέσω; Τα έχω χαμένα με αυτά τα "μηχανολογικά"!!!
Επιπλέον, το νερό που θα μπαίνει στο ενυδρείο θα είναι κρύο. Διάβασα ότι θα βάζω από πριν το αντιχλώριο για όλο τον όγκο νερού του ενυδρείου σιγά σιγά για να μην αλλάζει απότομα η θερμοκρασία και να προλαβαίνουν οι θερμοστάτες να το ζεστάνουν. Σωστό αυτό;
Αλλαγη θα κανεις με αναροφηση αφου ειναι τοσο κοντα ...βαλε λιγο την μια πλευρα του λαστιχου στην εξοδο του φιλτρου και μολις παρει λιγο νερο ειναι οκ .. Καλυτερο ειναι να βαζεις ιδια θερμοκρασια , αλλα εγω που εκανα με πιο κρυο νερο δεν ειχα προβλημα , δε λεμε να κυνηγας τα ψαρια με κρυο νερο να τα σοκαρεις βεβαια ... αντιχλωριο για οσο νερο βαζεις , το παραπανω δεν πειραζει αναλογα το αντιχλωριο ..

3. Τι υλικά να βάλω στο φίλτρο; Μπλέ σφουγγάρια, siporax, αυτά; Στο παλιο μου φίλτρο EHEIM 2215 είχα και ένα σακουλάκι με zeolite, μου είχαν πει ότι βοηθάει με την αμμωνία. Να βάλω πάλι;
Μηχανικη φιλτρανση στο εσωτερικο δλδ τα σφουγγαρια της μαμας του (γνωμη μου ) και βιολογικη στο εξωτερικο δλδ μπολικο σιποραξ

Παραλιγο να το ξεχασω ...
1. Αμμο θα χρειαστεις παραπανω και πρεπει να την αφισεις να τρεξει καμποσο με ανθρακα ... παραπανω απο οτι συνηθως
2. Θα χρειαστεις αρκετες πετρες για να κανεις κρυψωνες οπως ειδες στις παρουσιασεις
3.Κατω απο αμμο και πετρες θα ΠΡΕΠΕΙ να βαλεις DOW ενα μπλε σκληρο αφρολεξ , το ξερουν στα καταστηματα οικοδομικων...
4.Συμβατοτητα , επιθετικοτητα, και υβριδισμος ειναι επισης κατι που πρεπει να το προσεξεις ... (δεν το εχω ψαξει ποτε)

__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01740 seconds with 11 queries