Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 07-09-17, 18:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλή επανεκκίνηση!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gadragon Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα καλησπέρα,
Μετά από αρκετό καιρό απουσίας, αποφάσισα ν ασχοληθώ ξανά με το χόμπι, και θα ήθελα τις προτάσεις/συμβουλές σας.

Η υλοποίηση θα γίνει σιγά-σιγά, όποτε μένει κάνα φράγκο στην άκρη..
Ψαράκια δε βιάζομαι να δω.

Το γενικό πλάνο είναι να κολλήσω μια γυάλα 90x40x40, μάλλον χωρίς κόντρες, 7ρι τζάμι. Ερώτηση πρώτη εδώ: Ακούγεται ασφαλές? (Έχω ξανακολλήσει 2-3 ενυδρεία, κυρίως μικρότερα, χωρίς προβλήματα) θα έβαζα κόντρες τουλάχιστον κάτω

Το ενυδρείο θα γίνει φυτεμένο, για αρχή low tech, και μετά βλέπουμε. Από πάνω θα είναι ανοιχτό, με κρεμαστό φωτιστικό. Για ψαράκια, όταν φτάσει εκείνη η ώρα, σκέφτομαι μάλλον για ένα κοπαδάκι σμηνόψαρα, ίσως μαζί με λίγα ancistrus.

Θα ήθελα τις προτάσεις σας, αρχικά για τον εξοπλισμό:
1)κυρίως για το φίλτρο (εδώ υπάρχει ένας περιορισμός, το ύψος του ντουλαπιού που θα μπει το εξωτερικό φίλτρο είναι ~38cm, και φαντάζομαι δεν μπορώ να το ξαπλώσω) πολύ οριακά μπορεί να χωρέσει ένα πχ eheim 2215 ή ecco pro 200 κλπ αλλά μπορείς να βάλεις 2 κάδους σε σειρά από το Aquael multikani http://www.aquael.pl/en/products/akw...specifications
2)θερμοστάτη (φαντάζομαι ένας οποιοσδήποτε 150w, είναι οκ?) οκ
3)βυθός (υπόστρωμα+ψιλό χαλίκι? -υπόψιν ότι ίσως μπουν τα ancistrus-, μια εκτίμηση για τις ποσότητες που θα χρειαστούν?)

θυμίζω το budget είναι λίγο σφιχτό.

Ίσως είναι νωρίς, άλλα επειδή μπορεί τελικά να έχει να κάνει και με το στήσιμο, θα εκτιμούσα και προτάσεις για ψαροσύνθεση, πάνω-κάτω στα παραπάνω πλαίσια. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν είμαι διατεθειμένος να μαλακώνω το σκληρό νερό τς Θεσσαλονίκης.. οπότε και αυτό υπόψη.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01542 seconds with 11 queries