Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 11-05-03, 23:49
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Το νερό το ανακατεύω με απιονισμένο. Όσο για το pH έχω το pHco2ntrol της EHEIM και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Έχεις μονίμως σταθερό το pH σε όποια τιμή το ρυθμίσεις και συγxρόνως ελέγχεις και την ποσότητα co2 που υπάρχει στο ενυδρείο. Δε μένω Μουδανιά όμως. Πώς κατάλαβες κάτι τέτοιο; Στο κέντρο μένω στη Θεσσαλονλικη. Δε ξέρω τι γίνεται με το νερό στα Μουδανιά πάντως εδώ στο κέντρο είναι χάλια.
Και τώρα στο θέμα μας. Θα κάνω το πείραμα που λες και στην ανάγκη μπορώ να χρησιμοποιώ λιγότερο απιονισμένο και περισσότερο νερό βρύσης για να έρθει σε ισορροπία. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω σταθερές συνθήκες και αν ήταν δυνατό να επιτύχω το ‘μάυρο νερό’ των τροπικών λιμνών. Η τύρφη είναι πολύ αποτελεσματική απλά όταν την χρησιμοποιούσα στην αρχή δε μπορουσα να κρατήσω σταθερο GH, KH, pH, ενώ με την ανάμιξη απιονισμένου νερού με νερό βρύσης βολεύτηκα πολύ.
Tα 36 Watt είναι λίγα για 140 λίτρα; Αντιστοιχούν σχεδόν 4 Watt στο λίτρο. Διάβασα σε αρκετές σελίδες ότι 4 Watt ανά λίτρο είναι αρκετά για φυτεμένο ενυδρείο.
Όταν χρησιμοποίησα Streazin για τα παράσιτα και το νερό έπαιρνε χρώμα και ο φωτισμός γινόταν πιο ασθενής οι δίσκοι φαίνονταν πιο άνετοι. Δε ξέρω αν ήταν τυχαίο πάντως μου έκανε εντύπωση αυτό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02003 seconds with 11 queries