Θέμα: pico reef DIY
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-10-07, 22:05
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Smile pico reef DIY

Αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρειάκι μόνος μου. Διαστάσεις ενυδρείου 20 x 20 x 20 (καθαρός χώρος σύνολο 8 λιτρα). Τα τζαμάκια αγοράστηκαν προς 6.35 ευρώ (7 μου ζήτησε ο άνθρωπος αλλά είχα δεκάρικο και δεν είχε ψιλά, έτσι συμβιβάστηκε με ότι είχα). Πάχος τζαμιών 5mm. Αγορά σιλικόνης PROFI 4100 από καρφούρ 2.60 ευρώ (+ 3.10 το πιστόλι μπαίνει στα πάγια), ένα σετ 3 χαρτοταινίες 2 ευρώ, ένα κοπίδι 90 λεπτά.
Όπως θα παρατηρήσετε πάνω στα τζάμια είναι γραμμένες οι πλευρές στις οποίες ανήκουν (αυτή η τακτική ελληνιστί λέγεται foolproof). Ξεκίνησα λοιπόν σήμερα το απόγευμα μαζί με τον γυιό μου (ο μικρός που χαμογελάει - δικαιολογία και για τη γυναίκα μου "το παιδί ζήτησε να του φτιάξω ενυδρείο τι να κάνω;"). Με τη βοήθεια του μικρού τελειώσαμε σε 45 λεπτά (ο μικρός ο καθαρός εγώ μέσα στη σιλικόνη). Το κοκορετσάκι φένεται στη τέταρτη φωτογραφία. Τώρα θα το αφήσω να στεγνώσει (ίσως και όλο το Σ/Κ) και μετά τρελλό γέμισμα για δοκιμή. Πάντως με τόση χαρτοταινία ακόμα και χωρίς σιλικόνη πάλι στεγανό θα ήταν .
Η αρχική σκέψη είναι να χρησιμοποιηθεί σα full φυτεμένο χωρίς ζωντανά μέσα. Μετά από αυτά που διάβασα εδώ μέσα για pico reef και νέμο....το σκέφτομαι...2-3 νέμο, μια ντόλυ και ένα μπαρακούντα...τι λέτε θα χωρέσουν; Σοβαρά τώρα, η πρώτη σκέψη ισχύει αλλά πραγματικά μπορείς να παίξεις σε τόσα λίτρα με reefακι (χωρίς ψάρι εννοείται);

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 16-04-08 στις 22:45
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01852 seconds with 11 queries