Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-05-20, 20:48
DimitrisT Ο χρήστης DimitrisT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-05-2020
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Χαιρετώ όλους!

Είμαι ο Δημήτρης, ερωτευμένος με το Ενυδρείο τα τελευταία...30 χρόνια!
Δυστυχώς, το 470αρι μου γλυκού νερού, χανει νερό στην πανω, εμπρος, δεξιά του γωνία και αναγκάστηκα για λόγους ασφαλείας να το αδειάσω και να δώσω τους κατοίκους σε φίλους. Μεταξύ αυτών και ένας πλεκοστομος γύρω στα 40(!) εκατοστά.
Χωρίς ενυδρείο όμως δεν γίνεται! Ενεργοποίησα το 120αρι νοσοκομείο που έχω, αυτή την φορά όμως σε Θαλασσινό και για την ακρίβεια, σε Μεσογειακό, όπως το λέτε εδώ.
Με το γλυκό νερό, δεν έχω προβλήματα, αν και πάντα μαθαίνει κανείς. Στο θαλασσινό όμως είμαι "ασχετότατος"!
Πήρα νερό από την θάλλασσα (την εχω κοντά) έστρωσα κάτω ψιλή ανοιχτόχρωμη άμμο και ξεκίνησα το φίλτρο που είχα από το παλιό μου ενυδρείο (ΕΗΕΙΜ 2215) αλλά και skimmer (Aqua Medic turboflotor 1000 blue).
Την 4η μέρα, και αφού καθαρισε πλήρως και το skimmer δεν εβγαζε αλλη βρώμα, έβαλα τους πρώτους κατοίκους: 8 σκουλήκια sipuncula κοινώς μονοδόλια. Χωθήκανε πάραυτα και μεχρι στιγμής, όλα καλά.
Την 6η ημέρα έβαλα ζωντανό βραχάκι, με διάφορα επάνω, φύκια, μαρούλι της θάλασσας και άλλα, αλλά και μία ανεμώνη και δεκάδες λαθρεπιβάτες, καβουράκια, σαλιγκαράκια κλπ.
Το skimmer τρελάθηκε! Έβγαλε τόση βρώμα που δεν περιγράφεται!
Σήμερα, 10η μέρα, το skimmer είναι καθαρό, η ανεμώνη καταβροχθησε μια καθαρισμένη γαρίδα, με τρόπο εντυπωσιακό και φαίνεται να πάει καλά!

ζητώντας συγνώμη για την φλυαρία,

Κάθε συμβουλή όχι απλως δεκτή, αλλά άκρως επιθυμητή!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01494 seconds with 11 queries