Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 01-12-19, 09:22
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosss567 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα . έχω ένα ενυδρείο 80 λίτρα στημένο περίπου πριν 10 χρόνια .
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν στο ενυδρείο 3 red eye και μερικά ansistrus (5-6) που ξέμειναν από μια γέννα το 2012 .
Πριν 7-8 χρόνια απέκτησα λαθρεπιβάτες οι οποίοι δεν με ενόχλησαν καθώς δεν έτρωγαν τα φυτά. Πριν τις καλοκαιρινές διακοπές εμφανίστηκαν μερικά σαλιγκάρια μεγαλύτερα από τους λαθρεπιβάτες τα οποία απομάκρυνα .
Επιστρέφοντας από τις διακοπές τα νέα σαλιγκάρια είχαν πολλαπλασιαστεί και οι λαθρεπιβάτες ήταν ελάχιστοι.
Διαβάζοντας εδώ στο forum κατάλαβα ότι υπάρχουν τρεις λύσεις για να τα ξεφορτωθώ εντελώς ή εν μέρη .
1 Να ξεστήσω το ενυδρείο και να το στήσω πάλι από την αρχή αλλά θα χρειαστώ αρκετό χρόνο και χρήμα .
2 Να δοκιμάσω να βάλω φάρμακο για τα σαλιγκάρια αλλά θα χρειαστεί να βάλω αρκετές φορές με αμφίβολα αποτελέσματα .
3 Να βάλω 1-2 helena , με την ελπίδα κάποτε να τα μειώσουν αρκετά ή να τα εξαφανίσουν τελείως ....αλλά θα μπορέσω να απομακρύνω τα helena αν χρειαστεί ;
Στην εξίσωση πρέπει να προστεθούν μερικά νεογέννητα ancistus που μόλις άρχισαν να κυκλοφορούν.
Καλημέρα
Εγώ θα σου πω μονο την εμπειρία μου με τα Helena
Είχα παρά πολλους λαθρεπιβατες στο ενυδρείο (physa και λιγα ramshorn) που προηλθαν απο φυτά. Αρχικά ήταν σε εναν αποδεκτό πληθυσμό αλλα αργότερα είχαν φτασει στο σημείο να υπαρχουν όπου έπεφτε το μάτι μου. Επειδή ήθελα - οχι να τα εξολοθρεύω τελείως- αλλά να κρατησω τον πληθυσμό σε έλεγχο, εβαλα 2 Helena. Μετα απο εναν μήνα, ίσως λιγο περισσότερο, δεν έβρισκα ούτε ενα σαλιγκαρι. Αδεια κελύφη παντού.
Αρκετό καιρό μετα δεν έχω παρατηρήσει ύπαρξη άλλου σαλογκαριου απο τοτε, εκτος απο τα nerites μου. Τα helena προφανώς δοθηκαν σε αλλον χομπιστα.
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01739 seconds with 11 queries