Θέμα: rio 180
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 17-11-09, 03:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Mπραβο Αντρεα. Τα φυτα σου ειναι σε αψογη κατασταση και μερικα ειδη ειναι αρκετα δυσκολα !
Μονο επειδη μου ζητηθηκε , κατ εξαιρεση, και με ολη την καλη και φιλικη διαθεση, θα ηθελα να σχολιασω το στησιμο σου. Ειναι καποια πραγματα που μπορεις να βελτιωσεις αλλα οχι τωρα που εκανες ηδη rescape. θα περιμενεις να ανακαμψουν τα φυτα σου και μελλοντικα απλως να τα λαβεις υπ οψιν σου.
Το ενυδρειο φυσικα ειναι ηδη πολυ ομορφο αλλα με λιγες διορθωσεις θα γινει ακομα πιο αρμονικο.

Παραθετω την φωτο και παρακατω τα σχολια:



-εχεις πολλα κοκκινα φυτα. Σχεδον ολη η πισω πλευρα αποτελειται απο κοκκινα φυτα. Δυο ειναι αρκετα, γι αυτο διαλεξε.. με το Χ σημαδευω αυτα που θα εδιωχνα εγω.Ξερω, δεν ειναι ευκολο, αλλα νομιζω οτι το πορτοκαλι/μωβ της rotundifolia θα πηγαινε τελεια με το φουξια μωβ της aromatica. Η macrandra ισως εμενε σαν μια μικρη πινελια στην αριστερη μερια αλλα η repens πρεπει να φυγει σιγουρα.

-το ξυλο αριστερα μοιαζει πιο πολυ σαν κλαδι και δεν ταιριαζει πουθενα. Χρειαζεσαι εναν σκληρο "σκελετο" (ξυλα, ριζες και πετρες) για το aquacape σου.

-Με καφε σου εχω πιθανες θεσεις για να βαλεις πετρες. Διαλεξε τουλαχιστον 3 αρκετα μεγαλες ωστε να μην κρυφτουν απο τα φυτα μελλοντικα.

-Κι επειδη οι πετρες με την blyxa πανε ωραια μαζι, με λευκο σου δειχνω πως θα μετακινουσα τις blyxa. Γενικα αυτο το φυτο δειχνει καλυτερα στην μεσαια ζωνη και κοντα στα τεταρτα και ακομα καλυτερα αν υπαρχει καποιο ξυλο ή πετρα διπλα.

-Οι πρασινοι κυκλοι με την τελεια στο κεντρο ειναι σκοτεινες περιοχες που πρεπει να γεμισουν.

-Οι κιτρινες γραμμες ειναι το μηκος στο οποιο πρεπει να κλαδευονται τα φυτα ωστε να κρατιουνται σε σχημα θαμνου και να πυκνωνουν με τον καιρο.

-Το θαλασσι Μ σε κυκλο , ειναι το H.micranthemoides. Θα το μετεφερα στην θεση της Ludwigia repens.

-Τα μπλε βελη δειχνουν πως πρεπει να στραφει το ξυλο με την moss.Τωρα δειχνει προς την εξωτερικη δεξια μερια του ενυδρειου. Το σωστο ειναι να δειχνει υπο την ιδια γωνια (45 μοιρες) αλλα προς το εσωτερικο.

-Το κοκκινο και το γαλαζιο βελος δειχνουν την ανταλλαγη θεσης αναμεσα στην Rotala και την Bacopa. Να θυμασαι οτι τα φυτα με το λεπτο φυλλωμα μπαινουν προς το κεντρο ενω τα πιο πλατυφυλλα προς τις γωνιες. Με αυτο το σκεπτικο εχεις τοποθετησει πολυ καλα το stargrass και την aromatica.

-Οι ανουμπιες πρεπει να μεταφερθουν λιγο προς τα εξω για να δημιουργησουν χωρο στα stem plants που σιγουρα θα σου χρειαστει για να δημιουργησεις τις φορμες και τις εναλλαγες που θα δωσουν ογκο και βαθος.

-Τα ιδανικα φυτα απο αυτα που εχεις για ναδημιουργησεις καλοκουρεμενους θαμνους, ειναι τα rotundifolia,micranthemoides,stargrass,umbrosum. με μια καλη τεχνικη κλαδεματος μπορεις να φτιαξεις οτι σχημα θαμνου θες.

-Το γρασιδι σχηματιζει ενα μεγαλο ισοσκελες τριγωνο στο κεντρο και δινει ανεπιθυμητη στατικοτητα και συμμετρια. Οι πετρες που σου προτεινα παραπανω θα το διορθωσουν αυτο εν μερει, αλλα προσπαθησε αυτη η περιοχη να δειχνει πιο ασυμμετρη και πιο φυσικη.

-Μου λειπει οπτικα καποιο πρασινο λεπτοφυλλο φυτο οπως, Limnophila aquatica, Cabomba, Myriophyllum, Mayaca..πιστευω οτι θα δημιουργουσε περισσοτερη πολυμορφια στους ογκους των φυτων.

Η τεχνικη στο κλαδεμα ειναι το Α και το Ω ! μαθε τα φυτα σου και δωσε τους σχημα ωστε να ζωντανεψει ο καμβας σου.
Οι επομενοι 2-3 μηνες θα ειναι "σχολειο" για να αποκοδικοπιησεις τιε τεχνικες του aquascaping, μετα τα πραγματα θα γινουν ευκολοτερα, θα το δεις.
Καλη επιτυχια φιλε μου !!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02053 seconds with 11 queries