Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-01-03, 21:28
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή διακοσμητικά: πέτρες από λάβα + ξύλο

καλησπέρα, πάλι εγώ ...
έκανα πάλι μια βόλτα στα μαγαζιά και αγόρασα πάλι και κάτι ...
συγκεκριμένα αγόρασα ένα ξύλο πολύ όμορφο και 3 πέτρες από λάβα (κοκκινοπώ χρώμα) οι οποίες έχουν τρύπα στη μέση και μπορούν να σχηματίσουν μικρές σπηλιές ...
τώρα που τις ξαναβλέπω ίσως να μην δένουν οπτικά με το χαλίκι μου αλλά τώρα τις αγόρασα ... ο τύπος μου εξήγησε ότι τόσο το ξύλο όσο και οι πέτρες έχουν υποστεί ειδική επεξεργασία για χρήση εντός ενυδρείου ... η εταιρία που φέρνει τις συγκεκριμένες πέτρες ονομάζεται Feller Stone ... την έχει κάποιος ακουστά ίσως;

Από όσο διαβάζω το ξύλο θα πρέπει να το βράσω πρώτα ώστε να φύγει αυτή η ουσία η οποία εκκρίνει μέσα στο νερό κοκκινοπώ χρώμα σωστά;

Με τις πέτρες τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω; Την ίδια;;; Παρατηρώ επίσης ότι οι πέτρες αν τις ζορίσεις λιγάκι, θρουλάνε αλλά όχι τρελά πράγματα ... πάντως εδώ που τα λέμε ... και μόνο το ξύλο μέσα και ένα μέτρια πυκνό φυτεμένο ενυδρείο αρκεί, αφού στην τελική για την ώρα θα κάνω κοινόβιο ενυδρείο ... τις πέτρες τις πήρα πιο πολύ για μου έχουν μπει τα kribensis στο μάτι

Τα άλατα που ανέφερα χθες στα εσωτερικά τοιχώματα του ενυδρείου είναι πιο πυκνά σήμερα επί της ευκαιρίας ...

Φυτά από ότι φαίνεται θα αργήσω να βάλω καθώς σήμερα δεν μπόρεσα να βρώ τίποτα και μου είπε ο ένας μαγαζάτορας ότι αν του παραγγείλω θα φέρει αυτά που θέλω αλλά θα πάρει κάμποσο καιρό (από 1 εβδομάδα έως 1 μήνα).

Αναμένω συμβουλές και απαντήσεις όσον αφορά τα διακοσμητικά.

ps. μετρήσεις σήμερα ...

θερμοκρασία: 25 βαθμούς κελσίου
pH: 8.5
kH: 11
gH: 21

χθεσινές μετρήσεις:

θερμοκρασία: μη διαθέσιμη
pH: 8,0
kH: 13
gH: 24

το pH ανέβηκε και μειώθηκε η σκληρότητα κατά 2 βαθμούς! περιέργο;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01490 seconds with 11 queries