Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 24-11-15, 16:03
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα

Φιλε παγοκοφτη, αν και φαινεσαι εκνευρισμενος, ελπιζω να μην εισαι, γιατι κουβεντιαζω μαζι σου πολυ ομορφα. Ουσιαστικα διαφωνουμαι στο ποτε ειναι στρωμενο και ποτε ωριμο ενα ενυδρειο. Στρωμενο εγω θεωρω οτι ειναι ενα ενυδρειο, οταν μπορει να διαχειριστει και την ελαχιστη ποσοτητα αμμωνιας. Ωριμο, ειδικα.το θαλασσινο ,μετα τον χρονο! Υποεκτιμας ,οπως και εγω πριν το διαπιστωσω με τα ματια μου, την ππσοτξτα των νιτροποιητικων βακτηριων, που υπαρχουν στο θαλασσινο νερο. Σου περιεγραψα την εμπειια μου για να πεισθεις οπως και εγω. Επισης βλεπω οτι οτι ξερεις και ξεχωριζεις τα βακτηρια, αλλα.με μπερδεψες που συμφωνησες με τον Σακη, και μιλησες για βακτηρια που μειωνουν τα νιτρικα, ενω ο φιλος εδω , ενδειαφερεται γαι το στρωσιμο του ενυδρειου του!
Βρε, γιατί να είμαι εκνευρισμένος μαζί σου???? Μου έκανες κάτι και δεν το γνωρίζω????
Καμία σχέση ειλικρινά, γενικά σαν άνθρωπος δεν εκνευρίζομαι και σίγουρα δεν προσπαθώ να περάσω τις απόψεις μου με το ζόρι!!!

Στρωμένο πιστεύω οτι θεωρείται ένα ενυδρείο όταν μπορέι να διαχειριστεί μία έστω και μικρή ποσότητα ΣΥΝΕΧΟΥΣ παραγωγής αμμωνίας, όπως είναι ένα ψαράκι που κάνει κακάκια καθημερινά και όχι μια ποσότητα αμμωνίας από υπολλείματα σε βράχο...
Αν στις 8 μέρες δηλαδή κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού, πες 80% με συνθετικό αλάτι και όχι από την θάλασσα, το ενυδρείο σου θα είναι και πάλι στρωμένο?? Αν μπορούν να υπάρξουν τόσα πολλά βακτήρια μέσα στο νερό, τότε η παρότρυνση σε μερικές περιπτώσεις για άνω του 70% αλλαγή νερού με συνθετικό αλάτι, θα ήταν επικίνδυνη!!!
Έχω στρώσει 3 ενυδρεία θαλασσινά με νερό θαλασσινό και αμμωνία μετρώντας με τεστ, πώς δεν παρατήρησα κάτι αντίστοιχο με την περίπτωσή σου??
2 χρόνια που ασχολούμαι, δεν είδα ούτε μία δημοσίευση ποτέ για στρώσιμο ενυδρείου σε μια βδομάδα!!
Πέρασαν οι 8 ημέρες και είδες αμμωνία 0 και νιτρικά 3... Πες οτι βάζεις ψαράκι και αρχίζεις και το ταΐζεις και το ψαράκι αρχίζει τα κακάκια, πόσα βακτήρια θα έχουν απομείνει μετά από 8 μέρες και χωρίς φαγητάκι, ώστε να αντιμετωπίσουν την διαρκή πλέον παραγωγή αμμωνίας??
Την ελάχιστη ποσότητα αμμωνίας δεν την διαχειρίστηκε το ενυδρείο σου, αλλά το νερό από την θάλασσα... ότι μπορούσε να κάνει το έκανε, έστω να μπορούσε να κάνει και κάτι παραπάνω από 3ppm... όταν βάλεις το ψαράκι μέσα τι θα γίνει που θα έχεις συνεχή παραγωγή αμμωνίας και τα βακτήρια απο το νερό θα εξαντληθούν?? Θα περιμένεις η αμμωνία αυτή να μετατραπέι σε νιτρώδη νιτρικά κλπ... δηλαδή να στρώσει το ενυδρείο σου... Αυτό λέγεται στρώσιμο ενυδρείου με ψάρια....
Τέλος να πω το προφανές, η ελάχιστη διαχείριση ποσότητας αμμωνίας μπορέι να γίνει και σε λιγότερο από 1 μέρα, αφού ότι χρειάζεται για να πραγματοποιηθεί, βρίσκεται μέσα στο νερό αρχικά.. Δεν χρειάζεται να περάσουν 8 μέρες... θεωρείται και σε μία μέρα στρωμένο το ενυδρείο?????
Για να έχεις έτοιμο στρωμένο ενυδρείο, όσο το δυνατόν γίνεται, άμεσα, πρέπει να βάλουμε όσο πιο ζωντανό βράχο τουλάχιστον μπορούμε και ζωντανή άμμο αν γίνεται και όχι μόνο φρέσκο θαλασσινό νερό!!
Μπορείς να κάνεις πείραμα κλείνοντας ένα βαρέλι με θαλασσινό νερό αεροστεγώς και να το ξανανοίξεις μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα και να μετρήσεις αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά ότι θες... για να καταλάβεις πόσα βακτήρια υπήρχαν και ψόφησαν μέσα στο βαρέλι...

Να γράψω κι ένα λίγο σιχαμερό παράδειγμα μιας και εκτρέφω κατσαρίδες για τις ταραντούλες μου...
Έχω σε ένα δοχείο 100 κατσαρίδες μιας ημέρας και ξέρω οτι για να αρχίσουν να αναπαράγονται πρέπει να περάσουν 3 μήνες... Και όντως μετά από 3 μήνες αρχίζω και βλέπω νύμφες και λέω ωραία έστρωσε η αποικία μου, μπορώ να ταΐζω συνεχώς τις ταραντούλες μου χωρίς να φοβάμαι οτι θα μου μειωθούν σε αριθμό, καθώς για κάθε μία που δίνω θα παίρνω 10-15 μικρά κλπ κλπ
Έχω και ένα άλλο δοχείο με 100 κατσαρίδες μιας ημέρας, που όταν μου το έφεραν τους έπεσαν και 3-4 ενήλικες, οι οποίες μετά από 8 μέρες γέννησαν απο 10 μικρά, βλέπω τα μικρά και λέω έστρωσε η αποικία μου, μπορώ να ταΐζω συνεχώς κατσαρίδες χωρίς να φοβάμαι, μείωση του αριθμού τους...
Ποιά αποικία θα διατηρηθεί από τις 2?? Δεν ξέρω αν είναι επιτυχής παραλληλισμός, ελπίζω στο περίπου πως ναι Αν συγκρίνω τον αριθμό βακτηρίων μέσα σε ένα στρωμένο φίλτρο ή βράχο, με αυτά που μπανιαρίζονται ελεύθερα στο νερό, σίγουρα ναι...

Αν τώρα εσύ αυθαίρετα ορίζεις σαν στρώσιμο, την διαχείριση ελαχιστης ποσοτητας αμμωνιας, σε αντίθεση με ότι έχω διαβάσει μέχρι σήμερα... ε τότε έχεις δίκιο... Αλλά τότε κι εγώ μπορώ να ορίσω σαν στρώσιμο του ενυδρείου, την επιβίωση για μία μέρα ένος χρυσόψαρου σε νερό βρύσης και βουαλά, το ενυδρείο στρωνει μέσα σε μία μέρα...

Ξαναγράφω οτι έγραψα για τις χρήσεις βακτηρίων απαντώντας στο δικό σου παρακάτω ποστ και όχι σε συμφωνία ή διαφωνία με τον Σάκη...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου σε στρωμμενο ενυδρειο, η χρηση βακτηριων ειναι πεταμα χρημματων, μια ακομη υπερβολη των θαλασσινων!
Αυτά!! Μπορείς κάλλιστα να συνεχίσεις να πιστεύεις οτι το ενυδρείο έστρωσε όντως σε 8 ημέρες κι εγώ το αντίθετο, εκτός και φυσικά αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχω λάβει υπ' όψην μου... Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει συμφωνία σε μια γνώμη μετά από μια διαφωνία όπου όλα τα επιχειρήματα έχουν παρατεθεί

Και μη μου ξαναπεις οτι εκνευρίστηκα γιατί θα γίνει χαμός
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια καλημερα!χαλαρωστε λιγο......καλο ειναι τις γνωσεις σας να τις μεταλαμπαδευετε προς οφελος των αρχαριων & νεων συνχομπιστων και οχι για την δικη σας "προβολη"!!!
Φίλε μου αν αναφέρεσαι σε εμένα, με συγχωρείς ειλικρινά και σίγουρα δεν επιθυμώ καμία προβολή εδώ μέσα!! Είμαι διάσημος έτσι κι αλλιώς στην Πάτρα που ζω
Χωρίς πλάκα τώρα, παρακολουθώ κάθε θέμα ειδικά νέου θαλασσινού και γράφω όπως μπορέις να διαπιστώσεις πολύ σπάνια, συνήθως αν έχω εμπειρία σε κάτι που δεν έχει προταθεί από τους εμπειρότερους!! Απλά επειδή μου έκανε πολύ παράταιρο το στρώσιμο του ενυδρείου σς 8 ημέρες και κάθε αρχάριος θα μπορούσε να πράξει το ίδιο, γι' αυτό διαφώνησα και το συνέχισα...
Αν ήμουν αρχάριος θα καταλάβαινα οτι το μυστικό για το αστραπιαίο στρώσιμο είναι το θαλασσινό νερό, καθώς όλα τα άλλα είναι νεκρά, και χωρίς βακτήρια σε μπουκαλάκια κι όλας... Magic!!! Αυτά!!
Σορρυ που καταστρέψαμε το θεμα του φίλου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 24-11-15 στις 16:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02423 seconds with 11 queries