Θέμα: Μονομάχος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 28-03-23, 00:56
Το avatar του χρήστη George Giakan
George Giakan Ο χρήστης George Giakan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2023
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω βγαλει 3 γεννες απο μονομαχους red dragon ,,και σε ολα ειχα αεροφιλτρα ,,γιατι δεν κανουν αναταραξη το νερο και δεν τους ενοχλεί καθολου ,και οξυγονονουν το νερο αριστα ,,,αμα ο μονομαχος κρύβετε τοτε δεν μπορει να κολυμπήσει ανετα στο ενυδρειο .
Εκ παραδρομής θεώρησα αυτονόητο ότι υπάρχει η ελαχιστοτατη ροή στο ενυδρείο.Ναι , εννοείται ότι αν τον ενοχλεί το ρεύμα που δημιουργεί ένα δυνατό φίλτρο θα προτιμά τα σημεία με τη χαμηλότερη δυναμική.Εν τω μεταξύ, πολλούς μας ξεγελάει το μέγεθος του φίλτρου θεωρώντας ότι ένα μικρό φίλτρο θα έχει οπωσδήποτε και χαμηλή ροή.Ισχυει βέβαια αναλογικά με τα μεγέθη των φίλτρων αλλά οι Betta's δεν ενδιαφέρονται για αυτά παρά μόνο για καθαρό, σχεδόν στάσιμο νερό.
Τώρα,με αεροφιλτρα δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω άποψη αλλά κατάλαβα ότι εκτός της οξυγόνωσης δίνουν και την επιθυμητή ένταση χωρίς πατέντες και μερεμετια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο
όλοι μου οι μονομάχοι ανά διαστήματα σύχναζαν σε διάφορα "εσωστρεφή" μέρη όπως πίσω από το φίλτρο, μέσα σε διάφορες κρυψώνες του scape κ.λ.π. ενώ ταυτόχρονα ήταν φυσιολογικά δραστήριοι και κινητικοί αλλά και υγιέστατοι.Δεν έχω υπάρξει μονομάχος και δεν ξέρω από ιδία εμπειρία 😄 αλλά μόνο ότι έχω μάθει από τα ίδια μου τα ψάρια όλα τα χρόνια που ασχολούμαι με το είδος.Αρα το τι ισχύει δεν μπορούμε να το πούμε απόλυτα σε μερικά θέματα
__________________
"Να προσέχεις.Τις προσευχές σου τις ακούει και ο διάβολος"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George Giakan : 28-03-23 στις 00:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries