Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 24-09-12, 22:14
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Τα μισά απο όσα λέτε δεν τα ακολουθώ και τα ψάρια μια χαρά είναι πάνω απο χρόνο....οι δε γέννες τον maigano ειναι πολλες, στα δε labs δεν το συζητάμε, τοσο απο πλήθος όσο και για το τελικό μέγεθος των ενηλίκων...
οσο για την θερμοκρασία και τις αλλαγές, εγώ αλλάζω 500 λίτρα κάθε 5-6 μήνες. 1) Ποιος το λέει οτι χρειάζεται ποιο νωρίς?τόσο η φίλτρανση μου όσο και η ροή είναι μια χαρά, αμμωνία και νιτρώδη δεν μετράω καν, αλγες δεν εχω ενώ με τα νιτρικά επρεπε να γίνεται πανυγήρι, παρόλο που το νερό της βρύσης έχει νιτρικά (αγροτική περιοχή γαρ...)

εχει κανεις ιδέα πως μπορώ να ετοιμάσω νερό 25.5 βαθμών μια 500αριά λίτρα για τις αλλαγές μου?επίσης, οταν έχει ζέστη (40 βαθμούς το καλοκαίρι στα Χανιά) πως μπορώ να το διατηρήσω 25.5 σταθερά, να βάλω 2 air condition μέσα στο νερό?

η θερμοκρασία μου μεταβάλλεται απο 22 μέχρι 30 και δεν εχω ΟΥΤΕ ενα θάνατο ενα χρόνο τώρα....

άλλωστε "having a surface temperature that ranges from 24 to 29" ειναι αυτά που λένε.

Επίσης, δεν τα ταιζω κάθε μέρα, μπορεί να μείνουν και 2 μέρες νυστικά, παρόλα αυτά είναι σαν τα γομάρια.....labido σε μέγεθος λίγο μικρότερο απο παλάμη.

Mbuna εχω πάνω απο 4 χρόνια, μην τρελαίνεστε, αφήστε τα λίγο να σκληραγωγηθούν, δεν είναι σαν τους δίσκους, μαι χαρά την παλεύουν...

παρεπιπτόντως, εχουν μάθει τόσο εμένα οσο και τις τροφές, ΜΟΝΟ οταν πλησιάσω εγώ μαζεύονται όλα μαζί στο τζάμι, ειδικά εαν κρατάω τροφή έρχονται σαν κατοικίδια..


Εαν καποιος είναι διατεθειμένος να μου δείξει πως να αλλάζω 500 λίτρα κάθε 7 μέρες και με σταθερή θερμοκρασία, να ξέρετε οτι μαθαίνω εύκολα, να ερθει να μου πεί το μυστικό
http://imageshack.us/photo/my-images...p11900183.jpg/
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02162 seconds with 11 queries