Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 28-01-17, 07:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 120 λιτρα ενυδρειο αμαζονιου εχω ένα από τα 2 μου ζευγη ραμιρεζι. Δεν εχω αλλα ψαρια και πριν κανα 2 βδομάδες εκαναν την πρωτη τους γεννα.
Πανω από 200 αυγα....και γονιμοποιημένα. Αν και ηταν πολύ καλοι γονεις στον αερισμο των αυγων οταν βγηκαν ουρίτσες ειδα ότι μειωνονται προφανως γιατι οι γονεις λογω απειριας τα τρώγανε. Ετσι σιφοναρα καμια 15αρια και τα εβαλα σε ένα μαιευτηριο που ειχα ετοιμασει.
Ταιζα κροκο αυγου και προσπαθησα να κανω infusoria με μαρουλι σε νερο ενυδρείου. Αν τα καταφερα δε ξερω....παντως με τις παραπανω τροφες και πρασινο νερο από ένα φιλο δεν ειδα ιδιαιτερα αποτελέσματα. Ριχνω και λιγη νεοεκκολαφθεισα αρτεμια αν και σε αυτο το σταδιο μαλλον δε μπορουν να τη φανε λογω μεγέθους.Είναι πλεον 5 μερες αφοτου αρχισαν να κολυμπουν ελευθερα και βλεπω 3 μικρα...(ισως είναι περισσοτερα κρυμμενα στη μοςς..αν και δε το πολυπιστευω).

Χθες το βραδυ εκαναν νεα γεννα (τοσο συντομα?? 2 βδομάδες μετα). Σκέφτομαι να παρω σε λιγες μερες τα μισα αυγα και να προσπαθήσω παλι.

Εχει επιτυχει καποιος να αναθρεψει το γονο να μου προτεινει τροφες?? Δυσκολεύομαι να βρω microworms που προτείνεται γενικα στο web και θα βαλω αγγελια. Θα δοκιμασω επισης την artemio fluid που θα την εχω από Δευτερα.
Θα χαρω να ακουσω προτασεις.

υ.γ. στη φωτο ο πατερας που φυλαει τα αυγα,
Καλημερα.
Η μεγαλη δυσκολια στα νεογεννητα ραμ ειναι οτι ειναι πολυ μικρα για να δεχθουν τροφες που δεχεται γονος απο αλλα ψαρια.
Αν επιζησουν την πρωτη εβδομαδα (μετα τις 3 μερες που τρωνε απο το σακο τους), εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να τα δεις να μεγαλωνουν.
Ιnfusoria, microworms και υγρη τροφη, εχω διαβασει οτι ειναι καταλληλλες για την αρχη (αντε ομως να τα εχεις ετοιμα την ωρα που θα γεννηθουν). Μετα τρωνε και νεοεκκολαφθεισα αρτεμια.
Ενα ενυδρειο φουλ φυτα και μπιχλα και χαμηλη ροη νερου, ειναι καλο περιβαλλον. Αεροφιλτρο. Μηδεν νιτρικα. Μικρες συνεχεις αλλαγες με προετοιμασμενο νερο. Καθολου χημικα (αντιχλωρια κλπ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01667 seconds with 11 queries