Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-01-17, 21:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή Αναπαραγωγη ραμιρεζι. Τροφες για το γονο...

Σε 120 λιτρα ενυδρειο αμαζονιου εχω ένα από τα 2 μου ζευγη ραμιρεζι. Δεν εχω αλλα ψαρια και πριν κανα 2 βδομάδες εκαναν την πρωτη τους γεννα.
Πανω από 200 αυγα....και γονιμοποιημένα. Αν και ηταν πολύ καλοι γονεις στον αερισμο των αυγων οταν βγηκαν ουρίτσες ειδα ότι μειωνονται προφανως γιατι οι γονεις λογω απειριας τα τρώγανε. Ετσι σιφοναρα καμια 15αρια και τα εβαλα σε ένα μαιευτηριο που ειχα ετοιμασει.
Ταιζα κροκο αυγου και προσπαθησα να κανω infusoria με μαρουλι σε νερο ενυδρείου. Αν τα καταφερα δε ξερω....παντως με τις παραπανω τροφες και πρασινο νερο από ένα φιλο δεν ειδα ιδιαιτερα αποτελέσματα. Ριχνω και λιγη νεοεκκολαφθεισα αρτεμια αν και σε αυτο το σταδιο μαλλον δε μπορουν να τη φανε λογω μεγέθους.Είναι πλεον 5 μερες αφοτου αρχισαν να κολυμπουν ελευθερα και βλεπω 3 μικρα...(ισως είναι περισσοτερα κρυμμενα στη μοςς..αν και δε το πολυπιστευω).

Χθες το βραδυ εκαναν νεα γεννα (τοσο συντομα?? 2 βδομάδες μετα). Σκέφτομαι να παρω σε λιγες μερες τα μισα αυγα και να προσπαθήσω παλι.

Εχει επιτυχει καποιος να αναθρεψει το γονο να μου προτεινει τροφες?? Δυσκολεύομαι να βρω microworms που προτείνεται γενικα στο web και θα βαλω αγγελια. Θα δοκιμασω επισης την artemia fluid που θα την εχω από Δευτερα.
Θα χαρω να ακουσω προτασεις.

υ.γ. στη φωτο ο πατερας που φυλαει τα αυγα,
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ram.jpg
Εμφανίσεις:  411
Μέγεθος:  42,0 KB  
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 28-01-17 στις 11:59
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01535 seconds with 12 queries