Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 17-03-11, 22:22
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CONAN77GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το epson salt κανει την ιδια δουλεια με το seachem lake salt?
Ποση ποσοτητα σε αναλογια βαζεις εσυ τα αλατα αυτα και ποση μαγειρικη σοδα για να δω που βαδιζω?
Τελος σε τι θερμοκρασια κρατας τις αφρικανες σου?Γιατι κατα την φωτοπεριοδο που μου ανεβαινει απο 24,5 σε 25,5-26 παρατηρω μειωση του ph σε 8-7,9....
Το epson salt είναι ανυδρο θειικό μαγνήσιο, είναι ένα συστατικό και κάνει για αύξηση της GH που νομίζω ότι στο 14 είναι καλά. Αν προσθέσεις μισώ κουταλάκι του γλυκού στα 20 λίτρα νερό θα αυξηθεί και άλλο το GH και αυξάνεις την ποσότητα σιγά σιγά σε κάθε αλλαγή νερού σου ώσπου να πετύχεις τον στόχο σου. Εγώ προσθέτω μισώ κουταλάκι του γλυκού στα 10 λίτρα νέου νερού στις αλλαγές μου.

Το seachem lake salt είναι πολλά συστατικά. Δεν κάνει την ίδια δουλειά... προσφέρει και ιχνοστοιχεία απαραίτητα για τα ψάρια.
Εγώ για εμπλουτισμό ιχνοστοιχίων έτοιχε να έχω Instant Ocean, προσθέτω μισώ κουταλάκι του γλυκού στα 10 λίτρα νέου νερού στις αλλαγές μου.

Διττανθρακικό νάτριο NaHco3 (η γνωστή μαγειρική σόδα) προσθέτω μισώ κουταλάκι του γλυκού στα 10 λίτρα νέου νερού στις αλλαγές μου.

Τα πρόσθετα άλατα τα ανακατεύουμε καλά πρώτα σε μια κούπα με πολύ ζεστό νερό ώσπου να διαλυθούν και μετά τα ρίχνουμε στο κουβά με το νέο νερό. Εγώ ετοιμάζω τις αναλογίες χώρια για κάθε 10 λίτρα νερό και σε χώριες κούπες τα άλλατα από την μαγειρική σόδα. Που και που σε κάποιους "κουβάδες" νερό δεν ρίχνω προσθετα. Εάν έχεις εξάτμηση νερού ΠΡΕΠΕΙ να συμπληρώνεις με σκέτο νερό βρύσης συν αντιχλώριο το ενυδρείο σου πριν αρχίσεις τις αλλαγές... γιατί μετά από μήνες θα έχεις αλμυρό νερό στο ενυδρείο σου!!! Μην ξεχάσεις να βάλεις αντιχλώριο στο τέλος.

Θερμοκρασία νερού 25C.

Εγώ έχω ρομαντικό "χαμηλό" φωτισμό για περίπου 5 ώρες κάθε μέρα
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01639 seconds with 11 queries