Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 07-12-12, 09:18
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μιχάλη θα διαφωνήσω.Στο δικό μου σύστημα δεν αλλάζει καμία ένδειξη στο μανόμετρο με την στρόφιγγα της μικρομετρικης.Επίσης θα διαφωνήσω και με την kh.Στο δικό μου σύστημα πρώτα έπεσε η kh και μετά έπεσε και το ph.Τι εννοείς δεν γίνεται;Αντιγραφω απο το υπομνημα του Γιωργου


Κh: (Ανθρακική σκληρότητα) Χωρίς να μπλέξουμε με περίπλοκους χημικούς όρους που θα κουράσουν και θα απογοητεύσουν αρκετούς θα σας πω ότι το Kh είναι ένας τρόπος να "φτιάξουμε" πιο εύκολα το Ph που θέλουμε να έχει το νερό μας. Με μεγάλο Kh το Ph μεταβάλλεται πολύ δύσκολα. Και όσο και να προσπαθούμε να το ρίξουμε είναι πρακτικά πολύ δύσκολο! Όταν όμως μειωθεί το Κh στο 3 ή 2 ή 1 ή 0 (σε extreme περιπτώσεις) το Ph μπορούμε να το μειώσουμε όλο και πιο εύκολα!

Ωραία όλα αυτά... Πως θα ρίξουμε το Kh ώστε να κάνουμε το Ph να πέσει ή και το αντίθετο πως να το ανεβάσουμε το Kh ώστε να αυξήσουμε το Ph? (Συμβαίνει και αυτό!).
Τρόποι να μειώσουμε το Kh και κατά προέκταση το Ph του νερού.
1) Αν προσθέσουμε CO2 (διοξείδιο του άνθρακα) είναι ένας τρόπος να μειωθεί το Kh μας και σε συνδυασμό με μια καλή τύρφη το Ph μειώνεται … ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ όμως υπάρχει κίνδυνος να μειωθεί τόσο το Kh και να προκαλέσει το Ph crash που δεν ξέρω αν είναι μύθος η όχι πάντως είναι σοβαρός κίνδυνος! Η επίσης να κατρακυλήσει τόσο το Ph που να γίνει πρόβλημα για τους οργανισμούς και τα φυτά που φιλοξενούμε


Εγω παντως ph crash δεν επαθα ποτε.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01575 seconds with 11 queries