Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 21-05-12, 11:07
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ο αισθητήρας στις δοκιμές φάνηκε να λειτουργεί μόλις ερχόταν σε επαφή με το νερό. Έτσι ρυθμίστηκε στο επίπεδο που θα ήθελα να λειτουργήσει η αναπλήρωση και ....

το σύστημα λειτουργούσε ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ επί δυο μέρες στο ενυδρείο μου, συνδεδεμένο όμως με μια λάμπα αντί για την αντλία αναπλήρωσης.

Χτες που έπεσε αρκετά η στάθμη και παρότι που ο αισθητήρας ήταν πλέον ολόκληρος έξω απ το νερό, η αναπλήρωση δεν λειτούργησε και η λάμπα δεν άναψε. Μετά από 1+ ώρα η λάμπα άναψε και θεωρητικά στο σύστημα λειτούργησε με μεγάλη όμως καθηστέρηση.

Βγάζοντάς το για έλεγχο και για να διαπιστώσω γιατί καθυστέρησε και δεν άναψε στην ώρα του, διαπίστωσα ότι ο ασιθητήρας είτε μέσα στο νερό είτε έξω από αυτό, ήταν "κολλημένος" και λειτουργούσε πλέον ΜΟΝΙΜΑ.
Αυτό σε λειτουργία σήμαινε αυτόματα μόνιμη λειτουργία της υπερχείλισης και άδειασμα του ενυδρείου στο σαλόνι !!

Για κακή μου τύχη ο αισθητήρας μάλλον είχε πρόβλημα και απ' ότι αποδείχτηκε μετά από αλλεπάλληλες δοκιμές παρέμεινε κολλημένος αφού είτε στο νερό είτε εκτός παρέμενε μόνιμα σε λειτουργία.

Για καλή μου τύχη είχα παραγγείλει ένα δεύτερο αισθητήρα με μόλις 6€ για ανταλλακτικό αφού το κόστος αποστολής για μετέπειτα αγορά ήταν ψηλότερο απ΄το κόστος του είδους.

Τοποθετώντας τον διαπίστωσα ότι αυτός ο αισθητήρας δεν λειτουργούσε μόλις ερχόταν σε επαφή με το νερό αλλά σε ένα μικρό δοχείο με γλυκό νερό στην κουζίνα λειτουργούσε όταν ήταν κατά 3/4 μέσα στο νερό ενώ στο ενυδρείο του αλμυρού λειτουργούσε στο 1/3.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Το είδος της αυτόματης αναπλήρωσης από το fish-street κρίνεται :
- Άριστο στην κατασκευή των πλέξυ γκλάς.
- Πατέντα τοποθέτησης του αισθητήρα διακοπής της αντλίας με κόλλα, όπως ενημερωθήκαμε ηλεκτρονικά απ τους υπεύθυνους του site.
- Φτηνής προέλευσης αντλία και άγνωστης μάρκας
- Κακής ποιότητας αισθητήρες χωρίς ακρίβεια στην λειτουργία.


Οι απόψεις που αναφέρονται είναι προσωπικές και μόνο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 11 queries