Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 28-07-08, 20:00
Το avatar του χρήστη gryzor
gryzor Ο χρήστης gryzor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2008
Περιοχή: Παγκράτι, Αθήνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

-Το ξέρω - υπάρχει βέβαια ο (χριστέ μου) αποκεφαλισμός για τον οποίο διάβασα αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι τέτοιο. Όσο για το αν η κατάσταση είναι αναστρέψιμη ή όχι, πολύ δύσκολο να το κρίνω, τουλάχιστον με τη μικρή μου εμπειρία. Αλλά όλες αυτές τις μέρες έχει περιέλθει σε καταστάσεις που θα έκρινα μή αναστρέψιμη, κι όμως...

-Όχι, ρίχνω ακριβώς όσο χρειάζεται, άντε να πέσει και μία σταγόνα παραπάνω. Αλλά αλήθεια, κάνει κακό το να πέσει περισότερο;

-Τις μετρήσεις τις κάνω με ένα από αυτά τα kits με τις λωρίδες σαν πεχαμετρικού χαρτιού. Το ξέρω ότι δεν είναι ό,τι ακριβέστερο, αλλά δεν ξέρω τί καλύτερο να κάνω στο σπίτι. Από την άλλη, αν και δεν είναι 100% ακριβές δεν νομίζω να έδειχνε άψογα αποτελέσματα ενώ είναι χάλια το νερό - κοινώς, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο ανακριβή... Αυτό που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή είναι το 5-in-1 της Tropical (pH/KH/GH/NO2/NO3).
-Λειτουργούσα το ενσωματωμένο φίλτρο του ενυδρείου με υαλοβάμβακα και άνθρακα. Το μικρούλι έχει μόνο σφουγγαράκι.
-Λοιπόν... Είχα τεχνητά. Κάπου 3 μέρες πριν αρρωστήσει του φέραμε αληθινά και σκεφτήκαμε ότι ίσως κουβαλούσανε μικροοργανισμούς και κόλλησε, όμως το κρίνω κάπως απίθανο δεδομένου του καταστήματος που τα πήρα. Πάντως, με το που αρρώστησε τα αφαιρέσαμε αμέσως (εκτός από τα σαλλιγαράκια που ήρθανε με αυτά)...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01654 seconds with 11 queries