Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 28-09-15, 19:44
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Παναγιώτη ,
"Η εξέλιξη του σε σχέση με το νούφαρο την λίμνης είναι πολύ καλύτερη. Βγάζει πολύ ποιο νωρίς φύλλα. Τα κρατάει με περισσότερο κρύο. Θα μου κάνει και 3-7 άνθη όλο το καλοκαίρι.
Πλέον το χώμα δεν είναι ακριβώς χώμα. Είναι σαν μαύρη λάσπη. Το αρνητικό είναι ότι το βαρέλι δεν έχει μεγάλη επιφάνεια και το ένα φύλλο πέφτει πάνω από το άλλο."
1 Ξέρουμε αυτο το νούφαρο χρώμα ποικιλία απαιτήσεις ??? Σίγουρα περιορίζεται πολύ για αυτο ανθίζει τόσο λίγο... όταν δεν έχει χώρο στην επιφάνεια τα φύλλα κιτρινίζουν και σαπίζουν , δεν έχει σωστή ανάπτυξη .... το πιο απλό νουφαρο θέλει 1,5 τ.μ. επιφάνεια

- Λες αν διώξω το χώμα και βάλω ποταμίσια άμμο να δω του χρόνου περισσότερα άνθη?

2 Λέω να βάλεις άμμο μην την φοβάσαι ίσα ίσα το φυτό αναπτύσσεται πάρα πολύ εύκολα οι ρίζες παίρνουν αέρα , μεγαλώνουν πιο εύκολα δεν λερώνεται καθόλου το νερό της λίμνης δεν μεταφέρουμε βλαβερά στοιχεία όπως με το κοινό χώμα στα ψάρια . Δες τα φυτεμένα ενυδρεία (υπόστρωμα ) για παράδειγμα

3. Τα στρόγγυλα δοχεία κάνουν μόνο για τους Λωτούς Όταν έψαχνα δοχεία φύτευσης για νούφαρα ανακάλυψα 1 κατάστημα στην Γερμανία που πούλαγε τελάρα πλαστικα ως γλάστρες για νούφαρα , νομίζω 20 ευρω και τότε μου ήρθε η ιδέα

Υ.Γ. Τούλι μην χρησιμοποιείται μετά απο λίγο καιρό λιώνει και μπορεί να το φάνε τα ψάρια
-------------------------
Βάζω link απο Γερμανικό blog "κορυφή" έχει όλα τα νούφαρα , απο φωτογραφίες θα βρείτε ο καθένας το δικό του και οδηγίες και ανάγκες του κάθε φυτού το site έχει μετάφραση σε πολλές γλώσσες οπότε δεν χρειάζεται να γνωρίζετε Γερμανικά
http://www.seerosenforum.de/Seerosen...r/Koi/Koi.aspx
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 28-09-15 στις 19:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01496 seconds with 11 queries