Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 09-10-10, 16:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχω κι εγώ πρόβλημα με τα μικρά σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες, και όσα κιαν μαζεύω με απόχη και πιατάκια αν μια βδομάδα δεν ασχοληθώ με αυτά ξαναγεμίζουν, σκεφτόμουν τα Anentome helena. Πόσα χρειάζονται περίπου και τι απαιτήσεις έχουν? Με τα apple θα έχω πρόβλημα? Από ψάρια guppies έχω σε 160 λίτρα.

Κι αν ας πούμε τελειώσουν τα μικρά τι τρώνε μετά τα Anentome helena?
Για το μεγεθος του ενυδρειου σου θα αρκουσαν 5-10.
Τα μωρα applesnail οπως και ολα τα σαλιγγαρια μεχρι 1 - 1.5 cm κινδυνευουν. (ισως και μεγαλυτερα, εγω παντως δεν εχω δει να τα πειραζουν τα μεγαλα)

Να ξερεις οτι τα helena σκοτωνουν αν πεινασουν. οποτε δεν παιζει ρολο τοσο ο πλυθησμος τους στο ενυδρειο οσο η ευκολια ευρεσης τροφης.
Προτιμουν να τρωνε οτι και τα αλλα σαλιγγαρια, υπολειματα τροφων, νεκρα ψαρια κλπ και την περισσοτερη ωρα της ημερας κρυβονται μεσα στο βυθο τον οποιον οξυγονώνουν κιολας με αυτην τους τη συνηθεια.

Μην αφηνεις νηστικα τα ζωντανα σου ομως, για να σκοτωνουν τα helena τους λαθρεπιβατες ολους. Κρατα μια ισορροπια. Ταιζε κανονικα και αν δεν μειωνονται οι λαθρεπιβατες αυξησε τα helena.
Αν εξαφανιστουν τελειως, δωσε 1-2 helena.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01470 seconds with 11 queries