Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 29-09-10, 09:31
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων

το καινούργιο καθαρό νερό που θα βάζω θα πρέπει πρώτα να το έχω ετοιμάσει με αντιχλωριακά οπωσδήποτε σε βαρέλι (θα ήθελα να το αποφύγω το βαρέλι) ή μπορώ να ρίξω αντιχλωριακό αφού γεμίσω με το φρέσκο νερό το ενυδρείο από το λάστιχο ποτίσματος του μπαλκονιού μου?
Μπορείς να μην μπλέξεις με βαρέλια κλπ και να βάζεις αντιχλώριο στο ενυδρείο καθώς το γεμίζεις. Το πρόβλημα θα το έχεις κυρίως το χειμώνα όταν το νερό που θα έρχεται από την βρύση του μπαλκονίου σου θα έχει πολύ χαμηλή θερμοκρασία (είχα μετρήσει ώς και 10 βαθμούς) και θα το ρίχνεις σε ένα ενυδρείο που θα έχει θερμοκρασία νερού 25 βαθμούς. Κάπως θα πρέπει να ζεσταίνεις το νερό!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων

Την αφαίρεση του παλιού νερού θα την κάνω με αλφαδολάστιχο σε απόσταση 6-7m στο σιφόνι του μπαλκονιού ! Τι αντλία θέλω λοιπόν ?

Η αντλία που σου πρότεινα έχει μανομετρικό 1.3 μέτρα. Είσαι ΟΚ. Αν καταλήξεις σε βαρέλι για την αλλαγή πάρε μια μεγαλύτερη (HJ-1141) Η διαφορά στα χρήματα δεν είναι μεγάλη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βοσταλα απο τη θαλασσα οχι. Υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να σου σκληραινουν κι αλλο το νερο και μπορει να μη το θελεις.
Καλυτερα χρησιμοποιησε ουδετερα υλικα (πετρες, βυθο) και βλέπεις στην πορεια.
Είχα χρησιμοποιήσει μεταξύ άλλων και ασβστολιθικές πέτρες από θάλασσα, ποτέ δεν μου είχαν ανεβάσει τρελλές σκληρότητες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01580 seconds with 11 queries