Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 05-06-09, 17:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αληθεια ειναι οτι οταν αρχισα το σκαψιμο βιαζομουν να την γεμισω . μα εκατσα κ σκεφτηκα λιγο κ ειδα οτι καλητερα να αργησω λιγο παρα να καταληξω με μια τρυπα με νερο! Μπράβο, καλά έκανες!
τα παραπανω που με ρωτας τα προνοησα . ΔΕΗ υπαρχει. νερο υπαρχει κ δικτυο κ γεωτρηση για τη χρήση νερού από γεώτρηση, απαραίτητη είναι η γενική ανάλυση του ώστε να διαπιστωθεί αν είναι κατάλληλο για ψάρια. , δεντρα δεν εχω εκει κοντα ,εκτος απο εναν φραχτη με λιγουστρα.ο ηλιος την βλεπει μεχρι τις 2 μετα τα λιγουστρα κανουν σκια. το χειμωνα την βλεπει ο ηλιος μονο το πρωι!
Λες οι ριζες απο τα λιγουστρα να μου κανουν ζημια? Πόσο κοντά θα είναι η λίμνη στα δέντρα αυτά?
Σκεφτομουν μηπως το χειμωνα τα ψαρακια τα εβαζα σε καναενυδρειο ούτε που να το σκέφτεσαι. Αφού θα κάνεις λίμνη, να την φτιάξεις έτσι ώστε τα χρυσόψαρα σου να ζουν τον πραγματικό τους κόσμο με τις εποχές. γιατι εδω η θερμοκρασια το χειμωνα πεφτει αρκετα κατω απο το 0 .-5, -7 !!! Με τέτοιες θερμοκρασίες, απαραίτητο είναι το βάθος να φτάσει τουλάχιστον τα 120εκ. Γιαυτο δεν την βαθηνα περισοτερο.
ΑΑΑ! και το συμαντικοτερο προτεινε μου λυσεις οικονομικες.δηλ ο κουβας δεν θα δουλευε??? Όχι βέβαια! Όχι τουλάχιστον όπως το εξηγείς. Φίλτρα υπάρχουν πολλά και διάφορα είδη, μεταξύ των οποίων πολλά αξιόπιστα, και για όλα τα βαλάντια. ή τουλαχιστον κατι παρομοιο ??? με συχνες αλλαγες δεν αρκει ενα βιολογικο φιλτρο??? Δεν είναι αυτός ο λόγος του φίλτρου σε μια λίμνη, η οποία σε καμία περίπτωση δεν είναι ενυδρείο!!! Μια λίμνη, θα μπορούσε να τα κάνει όλα από μόνη της εκτός τη συμπλήρωση του νερού από την εξάτμιση. Ακόμα και τα νιτρικά που είναι και ο βασικότερος λόγος των αλλαγών νερού στα ενυδρεία, θα μπορούσαν να απορροφηθούν με μια σωστή επιλογή πολλών φυτών. Τα διάφορα ιχνοστοιχεία που απαιτούν τα ψάρια με τις αλλαγές, απλά θα έρχονται στη λίμνη με την συμπλήρωση κάθε 2-3 μέρες.
Δεν θελω να κανω την εξυπνη απλα ρωταω γιατι δεν εχω ξανα επιχειρησει να ασχοληθω με τοσα πολλα lt.
piece of cake!!! Κανένας δεν είναι εξυπνότερος του άλλου. Δεν ξέρεις το ρητό "τα έξυπνα πουλιά, από τη μύτη πιάνονται?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01689 seconds with 11 queries