Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 10-03-15, 03:24
vasilismf Ο χρήστης vasilismf δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2015
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Όταν κάνω μια αλλαγή 300 λίτρα νερό, δεν έχω κάποιο πρόχειρο βαρέλι για να βάλω προσωπικά το νερό μαζί με αντιχλώρια κτλ. Κάποιοι άλλοι κάνουν αλλαγές νερού με κάποια κυβικά νερού. Οπότε αναγκαστικά βάζεις το λάστιχο στην λίμνη και την γεμίζεις. Παλιότερα έβαζα αντιχλώριο. Τώρα μου έχει τελειώσει. Μιας που το ανάφερες, μου το θύμισες και πρέπει να πάω να αγοράσω πάλι.... Μονό καλό κάνει το αντιχλώριο. Το νερό που αλλάζω το χρησιμοποιώ πρώτα για να καθαρίσω τα φίλτρα μου και μετά ποτίζω τα φυτά του κήπου.

Το τάισμα είναι πολύ σχετικό και δεν με έχει απασχολήσει. Κάθε φορά / χρονιά αλλάζουν και οι απαιτήσεις των ψαριών και δεν έχω ιδέα τι παίζει. Ιδικά τώρα τον χειμώνα τρώνε ελάχιστα. Το θέμα είναι να έχεις μια καλή φίλτρανση.

Χρησιμοποιούμε διαφορετική τροφή το καλοκαίρι και διαφορετική τον χειμώνα. Έχω αυτόματη ταΐστρα αλλά δυστυχώς ταΐζει 1 φορά την μέρα. Τα ταΐζω αναγκαστικά και μόνος μου. Μόνο όταν τα ταΐζεις μόνο σου μπορείς να καταλάβεις τις απαιτήσεις τους, οι οποίες αλλάζουν αναλόγως την εποχή και θερμοκρασία νερού. Η ταΐστρα δεν είναι ότι το καλύτερο.

Οι γάτες δυστυχώς θα επιτεθούν και σε μεγάλο ΚΟΙ. Την πάτησε γνωστός μου. Αναγκάστηκε και έβαλε ένα ηλεκτρικό φράκτη για λίμνες. Η τάση είναι πολύ μικρή και ενοχλητική αν την ακουμπήσεις. Προσωπικά δεν έχω ακόμα θέμα.

Ελληνικό μαγαζί με Ιαπωνικά ΚΟΙ νομίζω πως δεν υπάρχει. Όλα δυστυχώς έχουν ισραηλιτικα ΚΟΙ. Αν θες καλή ράτσα μπορώ να σε φέρω σε επαφή με κάποιον χομπίστα που έχει πετύχει γέννες με ιαπωνικά ψάρια.

Πόσα κυβικά λίμνη σκέφτεσαι να κάνεις? Φίλτρανση, αεραντλίες τα έχεις σκεφτεί ?

Ότι άλλο θες, εδώ είμαστε.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Σκέφτομαι να κάνω την λιμνούλα στην βεράντα (είναι ισόγειο) να χρησιμοποιήσω έναν τοίχο του σπιτιού και μετά το υπόλοιπο να το χτίσω με άλφα μπλοκ να πετάξω μέσα και ενα liner και έτοιμο. Μιας και δεν εχω πολύ χώρο για μεγάλα βαρέλια για φίλτρο λέω να παρω ένα έτοιμο για λίμνες, καταρράκτη για αερισμό, έτσι και αλλιώς η λίμνη θα είναι μικρή, την υπολογίζω στα 3,2 κυβικά! Και γω με το χέρι θα ταΐζω απλά αν φύγω για διακοπές κάπως πρέπει να τρώνε τα ψάρια γι αυτό ρωτάω για την ταΐστρα! Το θέμα είναι ότι βολταρουν πολλές γάτες εδώ γύρο!! Αν δεν είναι ιαπωνικό κοι "ράτσας" και είναι ισραηλιτικο που λες, εκτος από θέμα καταγωγής υπάρχει άλλο πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01866 seconds with 11 queries